Yükselen petrol fiyatları ve enflasyon

Enerji emtia fiyatlarının son birkaç ayda arttığı gerçeğini vurgulamaya gerek yok çünkü bunu büyük ihtimalle cüzdanlarımızda hissedebiliyoruz. Bir enerji kaynağı olarak petrol, muhtemelen artmaya devam eden yakıt fiyatları üzerindeki etkisiyle ekonomiler üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

Akaryakıt fiyatlarındaki keskin artış, sıkılaşan petrol piyasasının bir sonucudur. Brent ham petrolü yıldan yıla önemli ölçüde yükseldi ve üç yıldan beri ilk kez 80$/varilin üzerine çıktı. O zamandan beri geri çekilmiş olsa da, bugüne kadar hala% 40’ın biraz üzerinde. Artan petrol fiyatları ekonomi genelinde hissedilebilir ve hem ekonomik büyümeyi hem de enflasyonu etkiler.

Yukarıdaki rakam, Mart 2020’de Covid-19 salgını ortaya çıktığında petrol fiyatının büyük bir darbe aldığını gösteriyor. Virüsün yayılması, dünya çapında hükümetlerin karantina uygulamasına ve sınırları kapatmasına neden oldu ve bu da petrol talebinde bir çökmeye neden oldu. . Bu, Rusya ve Suudi Arabistan’ın aynı anda bir fiyat savaşına girmesi ve bunun sonucunda Brent ham petrolünün varil başına yaklaşık 19 $’a düşmesiyle daha da şiddetlendi.

Soru şu ki, petrol fiyatlarında neden ani bir yükseliş var ve gelecekte neler var?

Mevcut artışın baskın nedeni, basit arz ve talep dinamiklerine bağlanıyor. Küresel ekonomiler, artan seyahat, üretim vb. anlamına gelen karantinalardan sonra yeniden açılmaya başladıkça, bastırılmış bir talep patlaması gördük. Rafine edilmiş ürünlerin çoğuna (jet yakıtı hariç) yönelik küresel talep, pandemi öncesi seviyelere oldukça geri döndü. en büyük petrol tüketen ülkelerin çoğunda aşıların piyasaya sürülmesi için.

Leave a Comment