Yapılması Önerilen 5 Kariyer Tavsiyeleri

0
42

Bilindiği gibi, başarısızlığa uğramış insana teselli vermek için “Hatalar çabuk unutuluyor“, “İş olan yerde hata da olmalıdır“, “İnsan kendi hataları üzerinde öğrenmelidir” gibi cümleler kullanılır. Ancak, hatalar düzenli olarak ve sıklıkla meydana gelirse, herhangi bir teselli kişiyi cesaretlendiremez.

Sevdiğin işi yap

Sık karşılaşılan durumlardan başlayalım. Diyelim ki dün herhangi bir şirket tarafından işe alındın. Günde 18 saat çalışıyorsanız, herkese, özellikle de yönetimine, kendi avantajınıza ve çalışmalarınıza sahip olmak istediğinizi göstermek istersiniz. Yönetim sizi anlarsa ve kariyeriniz ve mali ihtiyaçlarınız için umursadığınız şey faydalıdır. Ama bana memnuniyetinin de geçici olduğuna inanıyorum.

Arsızlık yapma

Bazen tam tersidir. İnsan, konfor arıyor, hiç kimseyle geçinemez, yönetmelik, elemanlar, hademe, çalışma odası, yemekhanede yediği yemek, aldığı ücret ve hatta taşımacılıkta bile memnun olur. Sıklıkla, herhangi bir meslek kazanmak yerine işyerlerini değiştirmeye eğilimlidirler.

Acele etme

Çoğu zaman, bir kariyer geliştiren kişinin hızla büyümesi mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda, istihdamda ciddi hedefleri olan mezunlar bir veya iki yıl boyunca grup liderleri veya proje yöneticileri olurlar.

Geliştirme planları hakkında düşünmek her zaman yöneticilerin günlük rutini engeller ve çalışanlarınız onları sipariş etme planlarınızdan rahatsız olurlar. Günlük rutininizde iyi bir şey yapmamak, aynı zamanda idarenin tatmin edilmemesine de neden olur. Her şeyden önce, görev sonrası hayaller olmalı! Aksi takdirde, çalışanlarınızın sizin için hazırlamış olduğu acı sürprizlere daima konuk olacaksınız ve yönetmelik kariyer gelişiminizi daha hızlı bir şekilde engelleyecektir.

Sorumsuz olma

Yönetici olmamaya karar verseniz bile, er ya da geç, bilginiz size ağır gelecektir. Genç çalışanlarla iletişimden kaçınmak işinizi itici hale getirecektir. Bu durumda, düzenlemeler, gelecekte güvenemeyeceğinizi ciddi olarak ima edecektir.

İdarenin gözünde iyi bir çalışan sadece görevlerini yerine getirmemeli, başkalarını da daha iyi çalışmaya davet etmelidir. Bu pozisyonu reddetmek, o organizasyondaki kariyerinizden bir defaya mahsus olmak olabilir. O yüzden başkalarıyla iletişim kurmaya çalışın.

Kariyer planların eksik olmasın

İşe alım görüşmesinde, “bir ya da iki yıl sonra şirketimizdeki pozisyonun ne olmasını umuyorsun?” sorusu, idarenin bir temsilcisi tarafından size sorulabilir. Kariyeriniz için bu soru çok önemlidir. Günlük işlerinizi iyi yaparak, kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşacaksınız. Geleceğe yönelik 15 yıllık kariyerinizi planlayın, asla pişman olmayacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.