Wikipedia editörleri NFT’leri sanat olarak sınıflandırmaya karşı oy kullanıyor

Ücretsiz kullanıcı tarafından oluşturulan ansiklopedi olan Wikipedia’da bir grup editör, NFT’lerin bir sanat biçimi olarak sınıflandırılmasına karşı oy kullandı ve konuyu daha sonraki bir tarihe kadar rafa kaldırma konusunda fikir birliğine vardı.

Aralık ayının sonunda platformda, yaşayan sanatçılar tarafından yapılan en pahalı sanat satışları ve NFT sanat satışlarının “sanat satışları” mı yoksa “NFT satışları” mı sayılması gerektiği etrafında dönen bir anket ve tartışma başladı.

Editör “jonas”, “Vikipedi gerçekten neyin sanat olup olmadığına karar verme işinde olamaz, bu yüzden sanat olsun ya da olmasın NFT’leri kendi listelerine koymak işleri çok daha basit hale getiriyor” diye yazdı.

Tartışmanın çoğu, bir NFT’nin sanatı temsil edip etmediği veya sadece temeldeki sanattan ayrı bir simge olup olmadığı üzerine odaklandı. Editörler tanımlar konusunda ikiye bölünmüştü ve bazıları sonuca varılacak güvenilir bilgi eksikliği olduğunu hissetti.

Oy çağrısında, NFT’lerin sanat satışlarına dahil edilmesine karşı çıkan beş editör ve sadece bir destekçi bulundu. gibi satışların kaldırılması için 12 Ocak’ta uzlaşma sağlandı. Pak’ın NFT koleksiyonu 91 milyon dolar getiren ve Beeple’ın 69 milyon dolarlık NFT’si en iyi sanat satışları listesinden ve tartışmayı daha sonraki bir tarihte yeniden açın.

Beeple’ın özellikle geçen yıl Mart ayında prestijli Christie’s sanat müzayede evinde satılan ünlü bir dijital sanatçının orijinal sanat eserlerinden oluşan bir kolajı gösteren NFT “Gündelik: İlk 5000 Gün”e bakıldığında karar tartışmalı görünüyor. New York Times da tarif Beeple, o zamanlar yaşayan “en çok satan üçüncü sanatçı” olarak.

Wikipedia’nın yönergelerine göre, bir fikir birliği oluşturmak için ne oylama ne de oylama gerekli. Bir karara varmak için, fikir birliği, katılan tüm editörün platformun politikalarına giren meşru endişelerini hesaba katmalıdır.

Wikipedia editörleri zaten ne biliyor?

Ancak, fikir birliği pozisyonu, NFT’yi destekleyen tek editör “Pmmccurdy” ile iyi gitmedi:

“Başından beri NFT’leri bu listeye dahil etmeyi desteklediğimi tartışırken nasıl bir fikir birliğine varabiliriz. İkincil kaynaklardan elde edilen ezici kanıtlar, NFT sanatını sanat olarak gösteriyor ve bu nedenle bu listeye dahil edilmeye değer.”

“Beeple ve Pak’ın sanatçı olduğu konusunda hemfikirsek, satışları neden bu listede sayılmasın? Buradaki mantığı anlamıyorum” diye eklediler.

Editör “SiliconRed”, okudukları fikir birliğinin şu şekilde olduğunu söyledi: “NFT’ler, tartışmayı daha sonraki bir tarihte yeniden başlatmak amacıyla şimdilik bu listeden çıkarılmalıdır. Anladığım kadarıyla bu, sizinki de dahil olmak üzere tüm endişeleri içeriyor.”

İlişkili: Wiki katkıda bulunanlar, çevresel kaygılar nedeniyle kripto bağışlarını bırakmak istiyor

Nifty Gateway’in kurucu ortağı Griffin Cock Foster gibi NFT savunucuları bu sorundan rahatsız oldular. not etmek Bugün erken saatlerde Twitter’da:

“Bunu görmek oldukça karışık – Wikipedia modları *hayır* NFT’nin sanat olamayacağını söylemeye çalışıyor – örneğin, eğer bu bir NFT ise, sanat olarak sınıflandırılamaz.”

Foster’ın ikiz kardeşi Duncan da Gemini’nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss tarafından yeniden tweetlenen bir gönderi aracılığıyla topluluğu eyleme çağırırken bunu “Sanat Acil Durumu” olarak etiketleyerek araya girdi.

“Wikipedia emsalden yola çıkıyor. NFT’ler bu sayfada ‘sanat değil’ olarak sınıflandırılırsa, Wikipedia’nın geri kalanında ‘sanat değil’ olarak sınıflandırılırlar. Wikipedia, dünyadaki birçok kişi için küresel gerçek kaynağıdır. Bahisler daha yüksek olamazdı!” dedi

Wikipedia’nın merkezi olmayan bir Web3 eşdeğeri olan Everipedia, yanıtladı NFT’lere ve sanata yaklaşımını karşılaştırarak platforma:

“Everipedia editörleri 100’den fazla sayfa oluşturdu. #NFT Wikipedia, NFT’leri platformlarında “sanat değil” olarak işaretlemek için hareket ederken. NFT projelerinin Everipedia’ya taşınmasının zamanı geldi $IQ, sanatı ve yeniliği destekleyen bir Web 3.0 ansiklopedisi.”

Vikipedi’nin kriptoyla ilgili bilgileri bildirmekle ilgili ilk sorunu değil bu. Cointelegraph, Eylül 2020’de kripto karşıtı aktivist ve kıdemli Vikipedi editörü David Gerard Avustralya blok zinciri yazılım firması Power Ledger ile ilgili bir girişin kaldırılmasına yardımcı oldu.

Gerard, yazının TechCrunch ve The Economic gibi saygın yayınlardan alınmasına rağmen, gönderinin “bir basın açıklaması karmaşası olduğu ve tek gerçek basın kapsamının Power Ledger’ın nasıl bir aldatmaca olduğu hakkında olduğu” gerekçesiyle silindiğini belirtti. Zamanlar.