Wiki katkıda bulunanlar, çevresel kaygılar nedeniyle kripto bağışlarını bırakmak istiyor

2019’da Wikimedia Vakfı kabul etmeye başladı BitPay aracılığıyla kripto bağışları, ancak üç yıl sonra, Wikipedia’nın arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş, katkıda bulunanların çevresel kaygılar nedeniyle seçeneği devre dışı bırakma baskısı ile karşı karşıya.

A teklif Molly White (GorillaWarfare) tarafından sunulan rapor, vakfı kripto kabul etmeyi bırakmaya çağırıyor. White’a göre, kriptoyu kabul etmek, Wikimedia’nın çevresel sürdürülebilirliği iyileştirmek için aktif çaba gösterme taahhütleriyle uyumlu değil.

White, kripto kabulünün Wikimedia ve üyeleri tarafından “kripto para birimi alanının onaylanması” olarak yankılandığını öne sürerken, kriptoyu kabul etmeye devam etmesi nedeniyle kuruluşun itibarına zarar verme riskleri olduğunu belirtti.

Tartışmalar hemen başladı. Wiki kullanıcısı Gamaliel teklifi destekledi. “Gecikmiş. Kripto para birimini kabul etmek, WMF’nin çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığını bir şaka haline getiriyor” diye yazdılar.

Öte yandan Wiki kullanıcısı ATDT, “2022’de kripto para bağışlarını kabul etmeye devam etmenin özellikle anlamlı bir sinyal olduğuna” inanmanın zor olduğunu söyledi. Kullanıcı, bu düşünce dizisini takiben, “USD’yi kabul etmenin, küresel kapitalizmin altında yatan emeğin sömürülmesi ve doğal çevrenin yağmalanması sistemlerinin onaylandığının işareti olduğunu” kaydetti.

Kripto para bağışlarının devre dışı bırakılmasına karşı çıkan pek çok kişi olsa da, bu yazı yazılırken sayıca çok fazla. Ancak sayfa, çoğunluğun isteğine göre karar verilmeyeceğine dikkat çekiyor. Bunun yerine, sunulan argümanların esasına bağlı olarak bir anlaşma yapılacaktır.

İlişkili: Dogecoin yaratıcısı Mozilla’yı kripto bağışlarını duraklattığı için eleştirdi

Mozilla’nın kararı kripto bağışlarını duraklat tartışmada da dile getirildi. Geçen hafta, Mozilla kurucu ortağı Jamie Zawinski, Mozilla Vakfı’nın tarayıcısını desteklemek için kripto para birimi bağışlarını kabul etmeye devam etmesine açıkça karşı çıktı. Kullanıcılara platformun kripto para kabul ettiğini hatırlatan bir tweet gördükten sonra Zawinski, şirketi “gezegeni yakan Ponzi dolandırıcıları” ile olan ilişkisini durdurmaya çağırdı.