Vietnam Savaşı (1954-1975)

0
39

Vietnam Savaşı, (1954-75), Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam’daki komünist hükümeti, Vietnam’ın Güney Vietnam hükümeti ve onun ana müttefiki olan Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı Viet Cong olarak bilinen uzun bir çatışmadı. Vietnam’da “Amerikan Savaşı” (ya da tam olarak, “Halkı Kurtarmak İçin Amerikalılara Karşı Savaş”) olarak adlandırılan savaş, aynı zamanda daha geniş bir bölgesel çatışmanın (bkz. Çinhindi savaşları) ve Soğuk Savaş’ın bir tezahürünün parçasıydı. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği ve onların müttefikleriydi.

Çatışmanın temelinde, 1954’te Vietnam’ın Fransız sömürge yönetimini yenen Kuzey Vietnam’ın, tüm ülkeyi Sovyetler Birliği ve Çin’in ardından modellenen tek bir komünist rejim altında birleştirmek arzusu vardı. Öte yandan Güney Vietnam hükümeti, bir Batı’yı Batı ile daha yakın bir şekilde koruyabilmek için savaştı. 1950’lerde küçük sayılarda bulunan ABD askeri danışmanları, 1961’de başlayan büyük çapta tanıtıldı ve 1965’te aktif muharebe birimleri getirildi. 1969’a kadar Vietnam’da 500.000’den fazla askeri personel görevlendirildi. Bu arada Sovyetler Birliği ve Çin, Kuzey’e silah, malzeme ve müşavirler yağdırdı; bu da Güney’de kampanya için destek, siyasi yön ve düzenli savaş birlikleri sağladı. Büyüyen savaşın bedeli ve zayiatı, ABD’nin taşıyabileceği kadar çok şey kanıtladı ve ABD muharebe birimleri 1973’te geri çekildi. 1975’te Güney Vietnam, Kuzey tarafından tam ölçekli bir işgale düştü.

Uzun çatışmanın insani maliyetleri, katılan herkes için çok ağırdı. 1995’e kadar, Vietnam, resmi olarak resmi ölü ölüm tahminini yayınladı: her iki tarafta da yaklaşık 2 milyon sivil ve 1.1 milyon Kuzey Vietnamlı ve Vietnamlı savaşçı hayatını kaybetmişti. ABD ordusu savaşta 200.000 ile 250.000 arasında Güney Vietnam askeri öldüğünü tahmin ediyor. 1982’de, Vietnam Gazileri Anıtı, Washington, D.C.’de adanmış ve savaş sonucu ölen ya da kayıp olan 57.939 ABD silahlı kuvvetinin isimleri ile yazılmıştı. Takip eden yıllarda, listeye yapılan eklemeler toplam 58.200’ü getirdi. Güney Vietnam için daha küçük ölçekte savaşan diğer ülkeler arasında, Güney Kore 4,000’den fazla, Tayland yaklaşık 350, Avustralya 500’den fazla kayıp vermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.