Uruguay’ın ilk Bitcoin ATM’sini kurduğu bildirildi

Uruguay’ın ilk Bitcoin’ini kurduğu bildirildi (BTC) ATM, onu kriptonun benimsenmesini halka açık bir şekilde teşvik eden 11. Güney Amerika ülkesi yapıyor. Uruguay’ın katılımından önce Güney Amerika, küresel BTC ATM kurulumlarının %0,2’sini temsil eden 79 ATM’ye ev sahipliği yaptı.

Binaen Ámbito’ya Uruguay’ın ilk kripto ATM’si, bölgedeki önemli bir turistik cazibe merkezi olan kıyı kenti Punta del Este’ye kuruldu. Uruguay’ın ilk Bitcoin ATM’si, iki yerel kripto şirketi olan URUBit ve inBierto ile ortaklaşa geliştirildi ve kuruldu.

Uruguay’daki kripto ATM’si şu anda beş kripto para biriminin çekilmesini ve yatırılmasını desteklemektedir: BTC, Binance Coin (BNB), Binance USD (BUSD), Ferret Token (FRT) ve Urubit (URUB). FRT ve URUB, sırasıyla URUBit ve inBierto tarafından yönetilen ve dağıtılan kurum içi kripto para birimleridir.

inBierto CEO’su Adolfo Varela, girişimin %100’ünün Uruguay hükümeti tarafından finanse edildiğini doğruladı. inBierto, aynı zamanda fintech sektörüne odaklanan bir başlangıç ​​hızlandırıcı olan Uruguaylı Fintech Odası’nın (Cámara Uruguaya de Fintech) üyesi olan bir kripto yatırım platformudur. URUBit, Uruguay’da oluşturulan ve Binance Akıllı Zincirinde (BSC) dağıtılan merkezi olmayan bir simgedir.

Veri Coin ATM Radar’dan, Kolombiya’nın bugüne kadar 31 kripto ATM kurulumuyla Güney Amerika pazarına liderlik ettiğini ve onu sırasıyla 22 ve 11 kurulumla Brezilya ve Arjantin takip ettiğini gösteriyor.

Ekvador, Venezuela, Aruba ve Saint Kits ve Nevis gibi diğer Güney Amerika ülkeleri de bir kripto ATM kurdu.

inBierto, Cointelegraph’ın yorum talebine henüz yanıt vermedi.

İlişkili: Uruguaylı senatör, ödemeler için kripto kullanımını sağlamak için yasa tasarısı sundu

Geçen yıl Uruguaylı bir senatör, kripto para birimini düzenlemeyi ve işletmelerin kripto ödemelerini kabul etmelerini sağlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundu.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, senatör Juan Sartori kriptoyu yasal bir ihale olarak benimseme konusunda istekli değildi. Bunun yerine şunları önerdi:

“Bugün Uruguay’da sanal para birimlerinin üretimi ve ticarileştirilmesi ile ilgili işletmelerde meşru, yasal ve güvenli bir kullanım oluşturmayı amaçlayan bir yasa tasarısı sunuyoruz.”