Tony Bennett Kimdir?

0
30

Tony Bennett, orijinal adı Anthony Dominick Benedetto, 3 Ağustos 1926 tarihinde New York, ABD’de doğdu. Amerikan popüler şarkıcı, çeşitli türlerdeki şarkılarıyla pürüzsüz ses ve yorumlama yetenekleriyle tanınıyor.

Bennett, çocukluğunu Astoria, New York’ta şarkı ve resim eğitimi alarak geçirdi. Vokal hocasının emriyle Bennett, kendisini cazda sağlam bir temele sunan vokalistlerden ziyade, enstrümanistlerin müziğine kaptırdı. İkinci Dünya Savaşı sırasında orduda üç yıl görev yapmış ve 1949’da bir şarkıcılık kariyerine başlamıştır. Bennett’ın molası, bir gece kulübünde Bob Hope’un kendisini duyduğu ve New York’un Paramount Tiyatrosu’ndaki Hope’un katılımı sırasında sahneyi paylaşması için onu davet ettiği yıl olmuştur. O sırada Bennett, Hope’un habersiz olduğu Joe Bari’nin sahne adı altında çalışıyordu. Anthony Benedetto’nun isminin “seçim çerçevesine sığmayacak kadar uzun” olduğunu düşünen Hope, genç şarkıcı Tony Bennett’i yeniden canlandırdı.

Paramount katılımı sırasında, Bennett’in “Broken Dreams Bulvarı” nın yorumu, seyircilerle özellikle iyi geçti ve Columbia Records ile bir sözleşme kazanmasında etkili oldu. Şarkı, 1951’de Bennett’in ilk hit kaydı oldu ve bunu takip eden birkaç yıl boyunca listelerin üstündeki pek çok kayıt takip etti: “Senin yüzünden”, “Soğuk, Soğuk Kalp”, “Cennette Yabancı”, “Tam Zamanında” ve Bennett’ın imza ezgileri arasında yer alan “Riches Rags”. Bennett, 50’ler boyunca Kont Basie, Stan Getz, Zoot Sims, Art Blakey ve Bobby Hackett gibi caz yıldızlarıyla eşleştirilen çok sayıda saygın albüm çıkardı. Bennett bir caz şarkıcısı olarak etiketlenmeye direnmiş olmasına rağmen, caz sanatçıları ile yaptığı çalışma her zaman en çok övgü alanlardan biri oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.