Terra’nın ekosistemine bir bakış

Terra’nın yerel bahis jetonu, LUNA, kuzeyde %13.000 kazançla 2021’in en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. Terra da var Binance Akıllı Zinciri geride bıraktı (BSC) 17,62 milyar dolar ile toplam kilitli değerde, bu da onu Ethereum’dan hemen sonra ikinci en büyük DeFi zinciri yapıyor.

Bu büyümenin çoğu, Terra’nın üzerinde sürekli olarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturan geliştiriciler topluluğu ile Terra’nın ekosisteminden kaynaklanmaktadır. Ancak Terra üzerine inşa edilen yüzlerce uygulamadan önce, 2021’in başında Mirror Protocol ve Chai’de sadece iki tane olduğunu bilmek şaşırtıcı gelebilir.

Mirror, kullanıcıların geleneksel ve dijital finansal varlıkların fiyat davranışını taklit ederek sentetik varlıklar oluşturmasına olanak tanır. Tüccarlar, dayanak varlığa sahip olmadan veya sahip olmadan bu pazarlara maruz kalmak için Mirror’ı kullanır. Chai ise Güney Kore’de faaliyet gösteren ve 2,5 milyondan fazla kullanıcısı olan bir ödeme uygulamasıdır. Bu uygulamalar, kullanıcılar için pratik kullanım sağlayarak ve kripto para birimini benimsemeyi ilerleterek, gerçek dünyadaki yardımcı program temelinde oluşturuldu.

Çapa Protokolü

Üçüncü temel uygulaması olan Anchor Protocol, yalnızca Mart 2021’de ana ağda başlatıldı, ancak merkezi olmayan finans (DeFi) alanında hızla popüler bir verim çiftçiliği protokolü haline geldi. Anchor, eşdeğer bir LUNA veya Ether (ETH). Şimdiye kadar, Anchor’da kilitli toplam teminat değeri, resmi web sitesine göre, piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren zaten %4.375’lik bir değişiklik olan 5.2 milyar dolara yükseldi.

Teminat artışı, kullanıcı tabanının genişlemesiyle aynı zamana denk geliyor ve her gün yaklaşık 440 kullanıcı artıyor ve bu, Mirror’a kıyasla yaklaşık üç kat daha hızlı büyüyor. Kullanıcı tabanındaki artışın, Terra’nın işlemlerindeki kademeli artışla birlikte büyüdüğü de görülebilir.

Başvuru sayısında artış

Çekirdek uygulamaları takiben, Terra ekosisteminde oyun, metaverse, DeFi, mantar olmayan tokenler ve diğerleri kategorilerinde çok sayıda yeni proje filizlendi. Ayrıca Terra varlıklarının diğer zincirlere özgürce taşınmasını sağlayan birden çok zincirler arası iletişim protokolü vardır. Örneğin, Solana köprü protokolü Wormhole v2, Terra, Solana, Ethereum, BSC, Polygon, Avalanche ve Oasis arasında varlık transferlerini kolaylaştırır. Bu, Terra’nın Columbus-5 ana ağ yükseltmesi.

Geliştiriciler ayrıca temel Terra uygulamalarıyla projeler oluşturdular. Bir örnek, Tether gibi diğer sabit paralar için daha yüksek getiri elde etmek için Anchor Protokolünü kullanan Orion Money’dir (USDT), Binance USD (BUSD), USD Coin (USDC) ve Dai. Bunu EthAnchor’ı kullanarak, sabit paraları Wrapped TerraUSD’ye (wUST) dönüştürerek ve ardından APY’nin %20’ye kadar olduğu Anchor’a yatırarak yapar.

Terra neden büyüdü?

Temmuz 2021’de Terra blok zincirinin arkasındaki şirket olan Terraform Labs, Arrington Capital, Lightspeed Venture Partners ve Pantera Capital dahil olmak üzere çeşitli yatırımcılardan 150 milyon dolar topladı. Fonlar, muhtemelen daha fazla gelişmeyi teşvik eden Terra’daki projeleri inkübe etmek içindi.

Ancak Terraform Labs’ın kurucusu ve CEO’su Do Kwon, bunun daha temel bir şey olduğuna inanıyor. Bir röportajda, Kwon söz konusu Terra’nın güçlü topluluğunu besleyen şeyin, Terra’nın algoritmik stabilcoin’leri ile başarabildiği merkezi olmayan para kavramına dayandığını.