Tencent, TymeBank’a yatırım yapıyor

Çinli internet devi Tencent Holdings, Güney Afrika dijital bankası TymeBank’a yatırım yaptı. CDC Group ayrıca bankanın B serisi sermaye artışını 180 milyon ABD Dolarına (2.9 milyar R) çıkarmak için yatırım yaptı.

TymeBank Salı günü yaptığı açıklamada, Tencent ve CDC’den gelen yatırımların ek 70 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi. CDC Group, Birleşik Krallık’ın kalkınma finansmanı kurumudur.

Yatırımların kesinleşmesi normal şartlara ve emsal ve düzenleyici onaylara tabidir.

Güney Afrika’da kökleri olan Tyme, TymeBank’ı yerel olarak büyütmek ve Filipinli holding Gokongwei Group ile ortaklaşa bir dijital banka lisansı aldığı Filipinler’de GOTyme’i finanse etmek için B serisi finansmanı kullanıyor. Diğer pazarlara da yayılabileceğini söyledi.

Tyme’ın B serisi zammın ilk kısmı, bu yılın başlarında Apis Partners ve Gokongwei’nin JG Summit Holdings tarafından yönetilen bir özel sermaye fonu olan Apis Growth Fund II’den 110 milyon dolar sağladığı zaman tamamlandı.

‘Hızlanmak’
“Yatırımlar, Tyme’ın finansal hizmetlerin TymeBank’ın tarihi kitlesel pazar müşteri tabanına yayılmasını hızlandırmak için dijital altyapısını kullanmasını sağlayacak. İki yatırımcının sermayesi ve uzmanlığı, Tyme’ın riski yönetme yeteneğini geliştirmek ve Tyme’ın CDC’nin bulunduğu pazarlara genişlemesini desteklemek için de kullanılacak” dedi.

“CDC’nin Güney Afrika’daki Tyme’a yaptığı yatırım, geleneksel olarak yetersiz hizmet alan gruplara dijital finansal hizmetler gibi hayati altyapı sağlayan işletmeleri destekleme stratejisinin bir parçası.”

Patrice Motsepe’nin African Rainbow Capital şirketi Tyme’ın çoğunluk hissedarı olmaya devam ediyor.

TymeBank, kuruluşundan bu yana 32 ayda dört milyon müşteri satın aldı. Pick n Pay ve Boxer’ın yanı sıra Zion Hristiyan Kilisesi ile ortaklık kurdu.

Ayrıca yakın zamanda müşteri tabanını daha yüksek gelirli segmentlere doğru çeşitlendirmek ve “sorumlu tüketici kredisine uygun bir yol” sağlamak için TFG (The Foschini Group) ile ortaklık kurdu.

Leave a Comment