Tarihteki İlk Bilgisayar ve Donanımları

0
36

Hepimiz bilgisayarları kullanıyoruz ve günlük hayatımızın bir parçası olarak görüyoruz. Bilgisayarlar sadece birkaç yıl önce hayatımıza girdi. İlk bilgisayarlar şuan ki kullandıklarımızdan daha büyük boyuttaydı. İlk taşınabilir bilgisayarların ağırlığının 25 kg olduğunu, fiyatın 20.000 dolar olduğunu, ilk lazer yazıcının odanın büyük bir kısmını ve ilk kişisel bilgisayarların alıcılarıyla birlikte paketlenmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Bu makalede sizleri ilk bilgisayar ekipmanları ile tanıştıracağım. Bu yazıda bilgisayar ekipmanlarının ilk örnekleri hakkında ilginç gerçekler tanıtılacaktır.

Ilk bilgisayar faresi

İlk bilgisayar faresi, 1963’te Stendford Araştırma Enstitüsü’nde Douglas Engelbart tarafından yapıldı. Douglas Engelbart da hipermatanın mucitlerinden biridir. İlk bilgisayar faresi, iki eksen hareketlerini izlemek için 90 derece açıda iki lastik kullandı. Bu tasarımın birçok eksikliği olduğu için, yakında iki tekerlekli rollover’lar yerini almıştır. Gadget mekanizmasıyla çalışan bilgisayar faresi 1972’de icat edildi. Buluşuna göre, Douglas Enqelbart hiçbir telif hakkı alamıyor ve bilgisayar fareleri bilgisayar teknolojisi çağında sıradan hale gelmeden patentinin süresi dolar. 1980’lerde icat edilmesine rağmen, optik bilgisayar faresi bir süre sonra popülerliğini kazanmıştır.

İlk dizüstü bilgisayar

Grid Compass 1100 (Grid) adlı ilk dizüstü bilgisayar 1979’da İngiliz tasarımcı Bil Mogric tarafından tasarlandı. Bilgisayar 1982’de satışa çıkarıldı. 320 x 200, 8086 işlemci, 340 kB manyetik elektronik bellek (şu anda bu bellek için kullanılmamaktadır) ve 1.2 kBit modem çözünürlüğü ile donatılmıştır. 5 kg ağırlığındaki bu dizüstü bilgisayarın maliyeti 8,000 ila 10,000 dolardı. Izgara not defteri ağırlıklı olarak NASA ve Amerikan ordusu tarafından kullanılıyordu.

İlk Apple bilgisayar

İlk Apple bilgisayar Steve Voznyak tarafından geliştirildi ve dağıtıldı. Apple-1 bilgisayarlar 1976’da 666 dolar fiyata satılıyordu. Bu bilgisayarlardan toplam 200 adet üretildi. Apple-1 bilgisayarında, esas olarak anakart, 8 kB bellek hafızası, ekran arayüzü ve işlemci ile birlikte bazı ek özellikler vardı. Bilgisayarın çalışması için, alıcının gıda kaynağını, klavyeyi ve ekranı eklemesi ve bilgisayarı paketlemesi gerekiyordu.

İlk sabit disk

Scanned by Robert Garner, Dave Bennett collection

IBM 1956 RAMAC’ın bir parçası olan IBM 350 Disk Dosyası, tarihteki ilk sabit disk olarak tasarlandı. Sabit disk, toplam boyutu 4.4 MB olan el tipi bir 24 inç disk ile donatılmıştır. 350 Disk Dosya sabit disk rotasyon hızı 1200 rpm, iletim hızı (veri) 8800 sembol / saniye ve uygulama süresi (erişim zamanı) 1 sn. düzenliyordu.

İlk lazer yazıcı

Lazer yazıcı 1969 yılında Harri Starkveter tarafından XEROX Şirketi’nde icat edildi. İlk örnek bir fotokopi makinesi (fotokopi aparatı) idi. Starkviter, görüntü oluşturma sistemini geliştirdi ve 8 inçlik bir ayna tamburunu dahil etti. CPA şirketi, 1976 yılında CCTV 3800 lazer yazıcıyı üretene kadar herhangi bir lazer yazıcısının üretimi gerçekleşmedi. Bu yazıcı, odanın yarısından fazlasını tutacak kadar büyüktü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.