Stacks ekosistemi, Bitcoin’de 1 numaralı Web3 projesi oldu

Bitcoin (BTC) programlanabilir, ağ ulaşıldı 350 milyondan fazla aylık API isteği, 40.000 Hiro (Bitcoin üzerinde uygulamalar oluşturmak için Yığınlar için geliştirme aracı) cüzdan indirmeleri ve 2.500 Clarity akıllı sözleşmesi. Kripto para birimleri ve fintech üzerine odaklanan bir risk sermayesi şirketi olan Electric Capital tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu istatistikler Stacks’ı Bitcoin’deki en büyük proje haline getiriyor.

11.000’den fazla kullanıcı, benzersiz aktarım kanıtı veya PoX fikir birliği mekanizması nedeniyle Stacks’ta ayda 100 BTC’den fazla ödül kazandı. Madenciler, işlemleri doğrulamak, akıllı sözleşmeler yürütmek ve STX blok zincirinde yeni bloklar çıkarmak için BTC’ye teklif verir ve ödül olarak STX kazanır. Bu arada, BTC teklifleri, düğümleri çalıştırmak gibi görevleri yerine getirmenin ödülü olarak STX sahiplerine gönderilir. Bugüne kadar, mekanizma 50 milyon doların üzerinde BTC ödülü teslim etti ve kilitli toplam değerde 1 milyar doları aştı.

Rapora göre, Yığınlar aracılığıyla oluşturulan BTC’de merkezi olmayan finans veya DeFi gelişmeleri de vardı. Bunlar arasında, sarılmış BTC’nin (xBTC) piyasaya sürülmesi, Arkadiko borçlanma ve borç verme protokolü ve Bitcoin Yıldırım Merkezi olmayan takaslar, kullanıcıların STX’i Bitcoin, sabit paralar ve alt paralar için takas etmesine olanak tanır.

Stacks’ta başlatılan ilk projeler New York City ve Miami’nin projeleriydi. Şehir Paraları, kendi şehir hazineleri için 50 milyon dolar kazanıyor. Stacks Foundation’ın yönetici direktörü Brittany Laughlin, dönüm noktasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Stacks topluluğu, DeFi’den NFT’lere, şehir paralarından hayırseverlik çabalarına, taşınabilir kimlikten yeni altyapıya kadar Bitcoin için akıllı sözleşmelerin inanılmaz potansiyelini tek bir yılda kanıtladı. Teknoloji ve kaynaklar burada. Bundan sonra ne olacağı vizyoner inşaatçılar tarafından belirlenir.