Solana ‘Kripto Vizesi’ olabilir: Bank of America

Bank of America dijital varlık stratejisti Alkesh Shah, 11 Ocak tarihli bir araştırma notunda Ethereum rakibi Solana’nın “dijital varlık ekosisteminin vizesi” olabileceğini tahmin etti.

Solana ağı 2020’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri 47 milyar dolarlık piyasa değeri ile beşinci en büyük kripto para birimi haline geldi. Ethereum’dan daha hızlı bir büyüklük sırası, 50 milyardan fazla işlemin yerine getirilmesi ve 5,7 milyonun üzerinde değiştirilemez tokenin (NFT’ler) basılması için kullanıldı.

Ancak eleştirmenler, hızının ademi merkeziyetçilik ve güvenilirlik pahasına olduğunu savunuyor ancak Shah, faydaların dezavantajlardan daha ağır bastığını düşünüyor:

“Yüksek verim, düşük maliyet ve kullanım kolaylığı sağlama yeteneği, mikro ödemeler, DeFi, NFT’ler, merkezi olmayan ağlar (Web3) ve oyun gibi tüketici kullanım durumları için optimize edilmiş bir blok zinciri oluşturur.”

Solana’nın düşük ücretleri, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirliği nedeniyle Ethereum’un pazar payından bir dilim aldığını ve Ethereum’un “yüksek değerli işlem ve kimlik, depolama ve tedarik zinciri kullanım durumlarına” düşebileceğini öne sürdü. olarak Şah alıntı Business Insider tarafından

“Ethereum, ademi merkeziyetçiliğe ve güvenliğe öncelik veriyor, ancak ağ tıkanıklığı dönemlerine ve bazen gönderilen işlemin değerinden daha yüksek olan işlem ücretlerine yol açan ölçeklenebilirlik pahasına.”

Visa saniyede ortalama 1.700 işlem (TPS) işler, ancak ağ teorik olarak en az 24.000 TPS işleyebilir. Ethereum şu anda ana ağda yaklaşık 12 TPS’yi idare ediyor (daha fazla ikinci katmanda), Solana ise 65.000 TPS’lik teorik bir limite sahip.

Shah, “Solana ölçeklenebilirliğe öncelik veriyor, ancak nispeten daha az merkezi olmayan ve güvenli bir blok zincirinin, başlangıcından bu yana çeşitli ağ performansı sorunlarıyla gösterildiği gibi, ödünleşimleri olduğunu” kabul ediyor.

Solana, son aylarda para çekme sorunları gibi ağ performansı sorunlarının adil payından fazlasını yaşadı onaylanmış 12 Ocak’ta Binance tarafından, raporlar 7 Ocak’ta sosyal medyada gecikmiş performans ve 5 Ocak’ta DDos saldırısı, Solana inkar etse de durum böyleydi.

İlişkili: Merkezi olmayan ve ölçeklenebilir borsa, gelişmiş bir tüccar deneyimi için Solana’dan yararlanıyor

Bu, önceki bir saldırıdan bir aydan kısa bir süre sonra geldi 10 Aralık’taneden olduğu ağ tıkanıklığı raporlarıyla birlikte toplu botlama ile ilişkili Solana tabanlı merkezi olmayan değişim platformu Raydium’da ilk Aralık teklifi (IDO).

Austin Federa’da 22 Aralık’ta Cointelegraph ile yapılan röportajda, iletişim başkanı Solana Labs’de, geliştiricilerin şu anda özellikle işlem ölçümünün iyileştirilmesiyle ilgili olarak ağın sorunlarını çözmek için çalıştıklarını söyledi.

“Solana’nın çalışma zamanı yeni bir tasarım. EVM kullanmaz [Ethereum Virtual Machine] ve kullanıcıların mümkün olan en ucuz ücretlere sahip olmalarını sağlamak için bir ton yenilik yapıldı, ancak çalışma zamanında hala yapılması gereken işler var.”

Leave a Comment