Sektör oyuncuları, Vitalik Buterin’in zincirler arası ekosistemler hakkındaki düşüncelerine yanıt veriyor

Geçen hafta, Vitalik Buterin, Ethereum (ETH)’nin kurucu ortağı, onaylamadığını dile getirdi zincirler arası köprülerin ortaya çıkmasıyla ilgili olarak, karşılıklı bağımlılıkları nedeniyle güvenlik açıklarını öne sürdüler. Ancak takip eden günlerde, çapraz zincir teknolojiler üzerinde çalışan geliştiriciler, onun şüpheciliğini büyük ölçüde reddetti. CEO’su Kadan Stadelmann, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, atomik takas blok zinciri Komodo, Vitalik’in eleştirisine yanıt verdi:

“Sonuçta ihtiyacımız olan şey, gerçek bir ademi merkeziyetçilik. Örneğin, tek bir başarısızlık noktasına sahip bir veya iki güvenilir köprüye güvenmek yerine, güvenli, güvenilmez ve sansürlü çok sayıda köprüye sahip olduğumuz bir geleceğe doğru çalışmak daha iyi olur. -dayanıklı.”

Veri analitiği ve blockchain dizin oluşturucusu Covalent’te ekosistem büyümesi başkanı Erik Ashdown, şunları söyledi:

Vitalik, köprülerin durumu hakkında açıkça düşünmüş akıllı bir çerezdir. Bununla birlikte, köprülerin kötü bir fikir olduğunu ve işe yaramayacağını söylemesi, 2015’teki Bitcoin topluluğunun Ethereum ve akıllı sözleşmelerin kötü bir fikir olduğunu söylemesiyle eşdeğerdir.

Stadelmann ayrıca “zincirler arası birlikte çalışabilirliğin geleceğin” olduğunu ve Polkadot gibi çok zincirli ekosistem ağlarının her ikisinin de (NOKTA) ve Kozmos (ATOM) ve atomik merkezi olmayan borsalar, Ethereum’un ekonomik boyutunu bozabilir. Stadelmann, iddiayı desteklerken, kullanıcıların neden alternatifleri tercih edecekleri konusunda blok zincirindeki pahalı gaz ücretlerinden bahsediyor.

Bununla birlikte, zincirler arası blok zincirlerini çevreleyen çözülmemiş sorunlar var. Ashdown, bir köprü üzerinden bir jeton göndermenin, başka bir köprüden geçiyorsa aynı sözleşme adresine sahip olmayacağı bir akıllı sözleşmenin şekillendirilebilirliğine bir örnek veriyor. Bu, başka bir köprü üzerinden jeton gönderen herhangi birinin ana köprüden gönderilen orijinal jetonlarla etkileşime giremeyeceği anlamına gelir.