Second Life yaratıcısı Metaverse üzerinde hak iddia etmek için geri döndü

Linden Lab’ın sanal çevrimiçi dünyası Second Life’ın kurucusu Philip Rosedale, Metaverse’e girişini yönlendirmek için projeye stratejik bir danışman olarak yeniden katılacak.

Metaverse’de içeriğin birlikte çalışabilirliği konusunda olumsuz olsa da, bunu “tamamen başarısızlık” olarak nitelendirirken, NFT tabanlı bir geleceğin uzun vadede ileriye giden yol olduğuna inanıyor.

Second Life, 2003 yılında “Metaverse” kelimesinin yalnızca Neal Stephenson hayranları tarafından kullanıldığı sırada piyasaya sürülen çevrimiçi bir sosyal oyun evrenidir.

2008 yılında Linden Labs CEO’su olarak görevinden ayrıldığından beri Rosedale, sanal gerçeklik (VR) ekosisteminde kendisine bir isim yaptı. 2013 yılında sosyal VR şirketi High Fidelity’yi kurdu.

13 Ocak’ta duyuru, High Fidelity, Linden Labs’a hem nakit hem de merkezi olmayan ortamlarda topluluk moderasyonu ile ilgili ikisi de dahil olmak üzere “dağıtılmış bilgi işlem patentleri” olarak tanımlananlarla yatırım yaptığını söyledi.

Rosedale, “Sanal dünyaların distopya olması gerekmez” dedi.

“Big Tech’in VR başlıklarını dağıtması ve reklam odaklı, davranış değiştirme platformlarında bir metaverse oluşturması, herkes için büyülü, tek bir dijital ütopya yaratmayacak.”

Gelecek nasıl görünecek?

içinde röportaj yapmak Rosedale, Cnet Technology ile Second Life’a VR teknolojisi ekleme olasılığını keşfetmenin ötesinde, yüz izleme kameralarını kullanan gelişmiş avatar animasyonlarının da gelecekteki bir olasılık olabileceğini söyledi.

“Bir avatarı canlandırmak için web kamerasını kullanmak, bu gerçekten ilginç bir arada” dedi. “Yeterli insan o alana bakmıyor, bu benim üzerinde çokça düşündüğüm bir şey.”

Birlikte çalışabilir, değiştirilemez öğeler gibi yeni fikirleri Second Life’a dahil etme olasılığına gelince, Rosedale’in biraz ikna edilmesi gerekecek. Metaverse’de, birlikte çalışabilir içerik bir platformda satın alınabilen ve başka bir platforma taşınabilen öğelerdir.

Markalı içeriğin Metaverse platformlarındaki dördüncü duvarı olumsuz şekilde kırabileceğine atıfta bulundu ve kısa vadede “içeriğin birlikte çalışabilirliği, yalnızca bir markanın sevebileceği şeylerden biri” dedi.

“Oyunları birbirine daha fazla bağlamanın bir yolu olarak, bu tam bir başarısızlık. Kısa vadeli fikir aptalca.”

Ancak, “uzun vadeli fikrin tamamen doğru olduğunu” söyleyerek, değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) kullanımından kaçınmadı. Second Life’ın halihazırda kendi ekonomisi ve para birimi olan “Linden Doları” vardır.

İlişkili: Meta, metaverse planları için Microsoft ve Apple’dan çalışanları avlıyor

Rosedale’e göre, Second Life pazarında her yıl yaklaşık 2$’a satılan 375 milyon ürün var. Onun görüşüne göre, bu öğeler esasen zaten NFT’lerdir.

“Bunların hepsi NFT’ler – temel olarak, dijital varlıkların işaretlenmesine izin vermenin ve bunların takas edilebilir ve paylaşılabilir olmasına izin vermenin ana fikri” dedi ve bu kavramın sadece “daha büyük ve daha büyük ve daha büyük olacağını” da sözlerine ekledi. Elbette, Second Life içindeki bu öğeler blok zincirine kaydedilmez ve bu nedenle NFT’lerin temel özellikleri olan oyun dışında var olamazlar.

Şu anda 19. faaliyet yılında olan Second Life, Marketplace’te satılan 8 milyonun üzerinde benzersiz ürün ile yıllık 650 milyon dolarlık bir GSYİH olduğunu iddia ediyor.

Leave a Comment