Satoshi ve Hal Finney arasındaki işlemin 13. yıl dönümü

Bilgisayar bilimcisi Hal Finney’in, yaratıcı Satoshi Nakamoto’dan Bitcoin blok zincirindeki ilk işlemin alıcısı olmasının üzerinden tam 13 yıl geçti.

12 Ocak 2009’da Bitcoin ile (BTC) beyaz kağıt sadece üç aylık, Satoshi gönderilmiş Finney 10 BTC – o zamanlar neredeyse hiçbir değere sahip değil, ancak şimdi kabaca 440.000 dolar. Muhtemelen blok zincirinin uygulanabilirliğini belirlemek için bir test olan bu hareket, dünya çapında milyonlarca insan arasında Bitcoin’de yapılan yüz milyonlarca işlemden oluşan bir serinin ilkiydi.

“Satoshi, yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda, hemen aldım.” söz konusu Finney, Bitcointalk.org’daki 2013 tarihli bir gönderide. “Bitcoin’i Satoshi’nin yanı sıra ilk yöneten kişi olduğumu düşünüyorum. Blok 70’lik bir şey çıkardım ve Satoshi bir test olarak bana on jeton gönderdiğinde ilk bitcoin işleminin alıcısıydım. Önümüzdeki birkaç gün boyunca Satoshi ile bir e-posta görüşmesi yaptım, çoğunlukla ben hataları rapor ettim ve o onları düzeltti.”

Finney ilk insanlardan biriydi. Satoshi’nin gönderisine yanıt verin cypherpunks posta listesinde, uzaydaki birçok kişi hala Bitcoin’in yaratılmasının arkasındaki takma adlı kişilerden biri olduğuna inanıyor. Ne yazık ki, efsanevi kripto öncüsü, Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen amyotrofik lateral sklerozdan (ALS) 2014 yılında vefat etti. 65 yaşındaydım 2022’de.

İlk BTC gönderildiğinde, blok zinciri olan kripto varlığıyla ilişkili bir nakit değeri bile yoktu. tahakkuk eden 8 Ocak itibariyle 701 milyondan fazla işlem. En ünlü erken kullanım örneklerinden biri — 10.000 takas İki pizza için BTC 2010’da – kripto varlığının sonunda birçok barda, restoranda ve hatta tüm El Salvador ülkesinde yasal ihale olarak kabul edilmesinin yolunu açmaya yardımcı oldu.

İlişkili: Eski patronlar, Bitcoin kapanışlarını kabul eden ilk bar olarak üzüntüleri boğamazlar

On üç yıl önce, Bitcoin ve kripto oldukça deneysel, kanıtlanmamış ve büyük ölçüde bilinmiyordu. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, merkez bankası dijital para birimlerinin, sabit paraların ve dijital varlıkların finansal sistemlerine entegrasyonunun nasıl ele alınacağını tartışıyor.

2035’te, yani bundan on üç yıl sonra, BTC blok zincirinin muhtemelen hâlâ madenciliği yapacak çok fazla bloğu olacak. Bazı uzmanlar kripto varlığının fiyatını tahmin etmek 2022’de 100.000$’a ulaşacak ve gelecek yıllarda daha da fazla büyüme potansiyeline sahip olacak.