QuickSwap, kullanıcıların Polygon ile Ethereum işlem ücretlerinden kaçınmasını sağlar

Ethereum gaz fiyatları yükseldikçe, Web3’e ilham veren zincir, daha az varlıklı kullanıcıları rakip blok zincirlerine veya ölçeklendirme çözümlerine iten yüksek işlem maliyetleriyle soylulaşıyor.

Bu, şehir merkezindeki meşhur birinci katmanda pek çok kullanım durumunun olanaksız hale geldiği ve düşük maliyetli bir ikinci katman blok zinciri deneyimine izin vermek için banliyö mahallelerinin geliştirildiği anlamına geliyor.

2019’un sonlarında piyasaya sürüldüğü sırada Polygon ile tanıştığından beri Sameep Singhania, protokol üzerine inşa edilen projelerin hevesli bir destekçisi oldu. 2021’de, gelişmekte olan Polygon ekosisteminin ihtiyaçlarına hizmet eden merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan QuickSwap’ı yarattı.

Singhania, 2017’de bir yazılım geliştiricisi olarak umut verici bir kariyeri bırakarak serbest geliştirici olarak çalıştı, ancak kendisini DeFi ve ikinci katman sektöründe bir dizi blok zinciri projesi için kod yazarken buldu. Üzerinde çalıştığı birçok proje arasında, blockchain e-ticaret sitesi OpenBazaar’da 18 ay geçirdi ve DeFi exchange ParaSwap’ın baş geliştiricisi olarak görev yaptı.

Polygon, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir katman-iki çözümdür ve kullanıcılara zincir üzerinde işlem yaparken daha düşük ücretler sunar. QuickSwap, Polygon’un birincil DEX’idir ve ağın kalbi olarak işlev görür.

Poligon için bir DEX

2019’dan itibaren belki de düzinelerce proje üzerinde çalıştıktan sonra Singhania, “Poligon ekosistemini büyütmek için bir DEX’e ihtiyacımız olduğunu fark etti.”

Bunun nedeni, “blok zinciri projelerinin %99’unun bir jetonu varken” popüler borsalardaki listelemelerin düzenlenmesinin kolay olmaması ve birçok kullanıcının başka yerde listelenmeyen belirli bir jetonun ticaretini yapmak için belirsiz bir borsada hesap oluşturmaya istekli olmamasıydı. . Bir DEX, bir blok zinciri ağının merkezi pazar alanı olarak işlev görebilir ve kullanıcılarına başka bir zincire girmek zorunda kalmadan ihtiyaç duydukları her şeye erişmelerini sağlar.

Singhania, kendisini Lunar Digital Assets pazarlamacısı Roc Zacharias ile temasa geçiren Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal tarafından bir DEX oluşturmaya teşvik edildiğini hatırlıyor. “Böylece bir ekip kurduk – geliştiricilerimiz vardı, pazarlama ekibimiz vardı, mükemmel bir karışım vardı ve uygulamayı başlattık” diye açıklıyor.

QuickSwap arayüzü. Kaynak: QuickSwap

Daha önce Matic Network olarak adlandırılan ve MATIC’in borsada kaldığı çokgen, bir katman iki blok zinciridir. Bu, mevcut bir zincirin üzerine inşa edilmiş bir blok zinciri olduğu anlamına gelir. Aydınlatma, Bitcoin üzerine kurulu ikinci katman veya L2 örneği iken, Polygon Ethereum üzerine inşa edilmiştir. Sonuç olarak, Poligon tabanlı belirteçler, kullanıcıları MetaMask gibi bir DApp üzerinde Poligon ağına geçerek bunları alabilecekleri Ethereum adreslerine gönderilebilir.

L2 çözümlerinin sık sık belirtilen avantajı, dev ana babalarından daha çevik olmaları ve daha hızlı ve daha ucuz işlemlere olanak tanımalarıdır. Bitcoin ile işlemler 10 doların üzerinde bir maliyete sahip olan ve altı teyitten ilki yaklaşık 10 dakika süren bir işlem olduğundan, ana zincirde işlem yapmanın, örneğin işçilerin ayda 100 dolar kadar az kazanabildiği El Salvador’da günlük işlemler için pratik olmadığı açıktır. Bunun yerine Salvadorlular, işlemleri 1 satoshi kadar düşük maliyetli Bitcoin Lighting kullanıyor.

Sameep Singhania kriptonun potansiyelini büyütmek istiyor.

Ethereum ağındaki işlem maliyetleri çok daha yüksektir, bu da onu etkin bir şekilde “küçük kullanıcılar tarafından kullanılamaz” hale getirir. fiyat dışı DeFi çözümlerini veya Uniswap gibi merkezi olmayan borsaları kullanma. Singhania, Ocak 2021’de “Uniswap’ta normal bir Ethereum işleminin maliyeti yaklaşık 100 dolar” olduğunu hatırlıyor.

“Normal bir kullanıcıysam ve küçük bir ticaret yapmak istiyorsam, bunu Ethereum’da yapamam – Uniswap’taki ortalama işlem boyutu 50.000 dolar civarında bir yerde.”

Artıları ve eksileri olan Singhania, “Poligon, Ethereum’u ölçeklendirmek için orada” diyor. Ayrıca, “Ethereum piyasadaki en güvenli çözüm” olsa da, yüksek gaz ücretleri ve nispeten yavaş işlem süreleri pahasına geldiğini açıklıyor.

Bu bir ekonomi için tam olarak arzu edilen bir şey değil – daha küçük para birimleri var çünkü her şey 100 dolarlık banknotlarla yapılamaz. L2’ler, Bitcoin ve Ethereum gibi mevcut ağlarda daha küçük işlemlere izin vermenin cevabıdır. Kullanıcılar, Polygon’da Ethereum tabanlı belirteçleri, NFT’leri değiştirebilir ve akıllı sözleşmelerle ucuza etkileşim kurabilir.

L2’lere olan acil ihtiyaç nispeten yeni çünkü işlem maliyetleri son iki yılda blok zinciri kullanıcı tabanı ile birlikte önemli ölçüde arttı. QuickSwap’ta 23.000’den fazla mevcut çift arasındaki işlemler yalnızca birkaç sente mal olur. Singhania, “Likiditesi olan ve Polygon ağında bulunan herhangi bir ERC-20 jetonunu takas etmek için QuickSwap’ı temel olarak kullanabilirsiniz” diyor. Ücretler doğal olarak MATIC’te ödenir.

Tasarruflar göz önüne alındığında, dijital varlıkları Ethereum’dan Polygon’a geçirmek birçok kullanıcı için bariz bir çözüm gibi görünüyor. Bununla birlikte, altı haneli NFT’lerin ticareti gibi bazı faaliyetler, Poligon banliyösünden kararlı bir şekilde uzak duruyor. Benzer şekilde, Singhania, milyon dolarlık ticaret yapanların Poligon’dan daha az kazanacakları olduğunu kabul ediyor.

Singhania’ya göre varlıkları Poligon’a taşımanın iki ana yolu vardır: para çekme işlemleri ve köprüler. “Binance gibi birçok büyük borsa, Polygon ağındaki para yatırma ve çekme işlemlerini destekliyor”, bu da Ethereum ağından potansiyel olarak tamamen kaçınılabileceği anlamına geliyor. Merkezi bir borsa yerine zaten Ethereum’da bulunan varlıklara gelince, bunlar köprülü, etkin bir şekilde blok zincirler arası bir transferdir.

“Hem L1 hem de L2 uygulamalarının kendi artıları ve eksileri var ve her ikisinin de kullanım durumları var – şimdi hangi platformun ihtiyaçlarına daha uygun olduğunu seçmek kullanıcıya kalmış”

ipleri öğrenmek

31 yaşındaki Singhania, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de büyüdü. Liseden beri kodlamaya karşı erken bir tutkusu vardı ve sadece birkaç satır kodla “harika şeylerin” yaratılabileceği “sihir gibi” kodlama sürecini anlatıyordu. Tutkunun peşinden 2008’de başkentin eteklerinde, bilgisayar bilimleri lisansını tamamladığı ve kampüste IBM Elçisi olarak görev yaptığı JSS Teknik Eğitim Akademisi’ne gitti.

2013 yılında mezun olduktan sonra kariyerine Dell’de yazılım testi ve otomasyon alanında başladı, ancak kısa süre sonra, hayatının geri kalanında yaratıcı girdi için daha az fırsata sahip bir rol olan bir yazılım testçisi olarak kalmak yerine “geliştirmeye daha fazla odaklanmak” istediğini fark etti. kariyer. 2015 yılında müşteri hizmetleri yazılımı üzerinde çalıştığı ve web geliştirme eğitimleri düzenlediği Drishti-soft Solutions’da yazılım geliştiriciye geçiş yaptı.

Hala rolüne tam olarak yerleşmemiş ve “sıkılmadığım bir yer” arayışında olan Singhania, 2017’de serbest yazılıma geçiş yaptı. “Serbest çalışma yaptığınızda, birçok insan tanır ve pek çok şey öğrenirsiniz. yeni endüstriler ve alanlar” diye hatırlıyor ve sonunda işiyle ilgilendiğini belirtti. Bu yeni sektörlerden biri de daha önce geliştirici olarak çalışırken duyduğu blockchain idi.

“Bir proje ararken yine bu blok zinciri ve Bitcoin ile karşılaştım, bu yüzden biraz daha zaman vermeye ve biraz daha araştırma yapmaya karar verdim – ‘bu Bitcoin nedir? Bu blok zinciri nedir?”

2018 yılının ortalarında Singhania, Akila Labs, Bitgrit ve Toptal dahil olmak üzere bir dizi proje için tam zamanlı bir blok zinciri mühendisiydi ve burada airdrop, jeton hak etme ve kitlesel satış gibi şeyler için ERC-20 jetonları ve akıllı sözleşmeler geliştirdi. Bunların arasında kayda değer olanı, merkezi olmayan pazaryeri girişimiyle çalışmak için harcanan 18 aydı. Açıkçarşı, eşler arası Gezegenler Arası Dosya Sistemini kullanarak “Amazon’a çok benzer bir şey inşa etmeye çalışıyordu – ancak blok zincirinde” (IPFS), Singhania heyecanla hatırlıyor.

Bileşik bilgi

2018’de “DeFi yeni başladığında”, Singhania, şirketin baş geliştiricisi ve ilk çalışanı olarak çalıştı. ParaSwap, kullanıcıların herhangi bir borsada birlikte bulunmayan kripto para birimi çiftlerini sorunsuz bir şekilde takas edebilmeleri için birden fazla DEX’i bir araya getiren bir toplayıcı DApp. Tüm bu alım satımların Singhania’nın “her gün milyonlarca doları işleyen” akıllı sözleşmeleri aracılığıyla yapıldığını gururla belirterek, platformun geçtiğimiz ay 3,3 milyar dolar hacim gördüğünü de sözlerine ekledi.

“Bu proje, DeFi’ye giriş yapmamı sağladı – temelde beni Uniswap, Bancor, Kyber Network gibi her şeyle tanıştırdı, çünkü ParaSwap’ı kurmak için DeFi hakkında her şeyi öğrenmemiz gerekiyordu.”

DeFi ile birlikte Singhania, müşterilerinden biri olan bir blok zinciri kumarhanesi için bir zar oyunu üzerinde çalışırken, ikinci katman blok zinciri çözümleriyle karşılaştı.

Kısa süre sonra “Bunu Ethereum’da yapmanın çok pahalı olduğunu” fark etti – 2019 gas ücretleri bugünün çok küçük bir parçası olsa da. Yeni bir şeye ihtiyaç vardı ve Singhania “ikinci katman çözümlerini keşfetmeye başladı” diye anlatıyor. İlk önce zar oyununu şimdi feshedilmiş birinci katman üzerine kurdu. dokuma ağı Kısa bir süre sonra kapanan Singhania, 2019’un sonlarında “çok yeni olan ve ana ağları başlatılmamış” olan Matic Network’ü keşfetti. Artık Polygon olarak adlandırılan Matic Network ekibiyle birlikte çalışan Singhania, zar oyununu başlattı ve bu süreçte Polygon ağıyla tanıştı.

Ethereum zar oyunları, ölçekleme sorunlarından ilk muzdarip değil. Erik Voorhees’ SatoshiDICE, örneğin, 2012’de piyasaya sürüldü ve kısa süre sonra Bitcoin işlemlerinin yarısından fazlasını oluşturdu. İşlem fiyatlarının artmasıyla, Bitcoin’in ana katmanında zincir üzerinde küçük bahisler yapmak o zamandan beri pratik hale geldi.

Gelecek neslin katılımı

Artık Polygon, L1 için düşük maliyetli bir seçenek ve güvenilir bir DEX’e sahip olduğundan, Singhania, katmanı ölçeklendirmedeki bir sonraki adımın, onu kripto para biriminde yeni olan milyonlarca insan için kullanıcı dostu hale getirmek için kullanıcı deneyimini iyileştirmek olduğuna inanıyor. . QuickSwap, Polygon ekosisteminin merkezi bir noktası olduğundan, sorumluluğun çoğu onun omuzlarına düşüyor.

“Şu anda işlerin tasarlanma şekli acemi için değil – iyi eğitimli bir kripto kullanıcısı için.”

Singhania’nın görüşüne göre, MATIC’in fiyatının Çokgen katmanının benimsenmesini takip etmesi beklenebilir. Takım uygulamaya devam ederse, fiyatların ne zaman istikrarlı bir yükselişe geçebileceği “an meselesi”. Kesin olan bir şey var: Singhania artık işinden sıkılmıyor ve “zamanım olmadığı için herhangi bir serbest çalışma yapmıyor”.

Leave a Comment