Pakistan merkez bankasının kriptoyu yasaklamak istediği bildiriliyor

Pakistan Devlet Bankası’nın (SBP) Pakistan’daki tüm kripto para işlemlerini yasaklamak istediği bildiriliyor.

Pakistan’ın Sindh Yüksek Mahkemesi’nin, SBP de dahil olmak üzere birkaç Pakistanlı makamın mahkemeye Bitcoin gibi kripto para birimleri (BTC) yasa dışıdır ve ticaret için kullanılamaz.

Yerel haber kanalı Samaa TV’ye göre, belge alıntı en az 11 ülke, Çin dahil ve Suudi Arabistan, seçilmiş kripto paraları yasaklamak. Pakistan merkez bankasının mahkemeyi yalnızca kripto para birimi faaliyetlerini yasaklamaya değil, aynı zamanda kripto borsalarına karşı cezalar uygulamaya da çağırdığı bildirildi.

SBP ayrıca, Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından kripto para borsalarına karşı yürütülen çeşitli soruşturmalara atıfta bulunarak, yatırımcı koruma risklerinin yanı sıra kara para aklama ve terörizm endişelerine atıfta bulundu. Daha önce bildirildiği gibi, FIA bir Binance’e karşı cezai soruşturma, dünyanın en büyük kripto borsası, Ocak ayının başlarında, bölgedeki multi-milyon dolarlık bir kripto dolandırıcılığıyla olası bir bağlantı olduğunu iddia etti.

SBP’nin kripto üzerinde genel bir yasak önermesine rağmen, Sindh Yüksek Mahkemesi henüz Pakistan’da kripto işlemlerine yasak getirmedi.

Bunun yerine mahkeme, bankanın temyiz başvurusunun ülkedeki kripto para birimlerinin yasal statüsü hakkında nihai bir karar verecek ve bir kripto yasağının anayasaya uygun olup olmayacağını belirleyecek olan maliye ve hukuk bakanlıklarına gönderilmesine karar verdi.

Haber SBP’den yıllar sonra geliyor Veriliş Nisan 2018’de dijital para birimleri ve jetonlarla işlem yapılmasına ilişkin ilk yasak. O sırada merkez bankası, Bitcoin veya ilk madeni para teklifleri gibi kripto para birimlerinin yasal ihale olmadığını ve “Pakistan hükümeti tarafından ihraç edilmediğini veya garanti edilmediğini” savundu.

SBP, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bu makale, yeni bilgiler bekleyen güncellenecektir.

İlişkili: Kriptoyu yasaklayan ülke sayısı üç yılda ikiye katlandı

Pakistan hükümetinin son hamleleri, merkez bankalarının kriptoyu yasaklamak için çok uğraştığı Hindistan ve Rusya da dahil olmak üzere birçok ülkede gelişen benzer olayları yansıtıyor. böyle bir yasaklamaya meyilli değil. 2020’de Hindistan’ın merkez bankası bankaların işlemleri üzerindeki yasağı kaldırmak zorunda kaldı ülkenin Yüksek Mahkemesi tarafından verilen bir karara göre kripto ile ilgili firmalarla.