Omicron’un hızlı yayılması, hava yolculuğunu tekrar kötü hale getirebilir mi?

Omicron varyantına yanıt olarak hızlı ve hala gelişen sınır kısıtlamaları, hava yolculuğu talebini bir kez daha batırdı ve uzun zamandır beklenen bir toparlanmayı belirsizliğe sürükledi.

Ortaya çıkan koronavirüs dalgası, ülkelere göre değişen ve zorlama hakkında daha fazla bilgi ortaya çıktıkça her gün revize edilen kurallarda gezinirken havayollarını daha da fazla baskı altına aldı.

BloombergNEF tarafından derlenen verilere göre, taşıyıcılar yeni varyantın ortaya çıktığı ilk haftada 1 Şubat’a kadar dünya çapında 151.000 uçuşu veya 24 Kasım’daki programın %2.9’unu düşürdü.

Veriler, omicron’un şimdiye kadar neden olduğu hasar ölçeğine erken bir bakış sunuyor. Havayolları bu hafta için dik kesintiler yaptı, ancak takvimde daha fazla geri çekildi – bu, varyant daha fazla ülkede tanımlandığından daha fazla sayıda iptal olduğunu gösteriyor.

İki haftadan kısa bir süre önce görüşlerinde iyileşme olan havacılık yöneticileri, daha tek tip bir yanıt verilmesi çağrısında bulundu.

Üyeleri arasında United Airlines Holdings Inc., Singapore Airlines Ltd. ve Air China’nın da bulunduğu 26 üyeli Star Alliance’ın CEO’su Jeffrey Goh, “Omicron, olmamız gerektiği kadar koordineli olmadığımızı ön plana çıkarıyor” dedi. Ltd. “Uluslararası liderlik hala eksik.”

Araştırmacılar ve hükümetler, omicron’un ne kadar ölümcül olduğunu, ne kadar kolay yayıldığını ve mevcut aşılara ne kadar dirençli olduğunu anlamak için yarışıyor.

Bu arada hükümetler, varyantın yayılmasını yavaşlatmak için giriş kurallarını sıkılaştırdı, uçuşları yasakladı ve karantina önlemlerini yeniden uygulamaya koydu.

Gereksinimler değişkendir ve hızla değişebilir, bu da hava yolculuğunu düşünebilecek durumda olanlar için kafa karıştırıcı bir teklif haline getirir. Hafta sonu boyunca Birleşik Krallık, gelen tüm yolcular için uçuş öncesi test şartı eklerken, ABD politikaları günlük olarak gözden geçirdiğini söyledi. Japonya, gelen uçuş rezervasyonlarını durdurma planından geri adım attı.

Leave a Comment