Metaverse Nedir?

Metaverse, birçok kişinin kendi sanal temsillerini (veya avatarlarını) çalıştırırken birbirleriyle ve dijital nesnelerle etkileşime girebildiği, her zaman açık olan sanal ortamlardan oluşan bir ağdır. Sürükleyici sanal gerçeklik, çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu ve web’in bir kombinasyonunu düşünün.

Metaverse, teknoloji endüstrisindeki birçok insanın günümüz internetinin halefi olarak tasavvur ettiği bilimkurgudan bir kavramdır. Bu noktada sadece bir vizyon, ancak Facebook gibi teknoloji şirketleri onu iş, oyun, ders çalışma ve alışveriş dahil olmak üzere birçok çevrimiçi etkinliğin ortamı haline getirmeyi hedefliyor. Facebook konsept üzerinde o kadar satıldı ki, metaverse’e hükmetme çabasını vurgulamak için kendisini Meta olarak yeniden adlandırıyor.

Metaverse, aşkın anlamına gelen meta ile evrenden gelen ayetin bir portmantoudur. Bilimkurgu romanı yazarı Neal Stephenson, 1992 tarihli romanı “Snow Crash”te, kahramanı Hiro Protagonist’in sosyalleştiği, alışveriş yaptığı ve avatarı aracılığıyla gerçek dünyadaki düşmanları yendiği sanal dünyayı tanımlamak için bu terimi kullandı. Konsept, “Snow Crash”ten önce gelir ve William Gibson’ın çığır açan 1984 romanı “Neuromancer”da “siber uzay” olarak popüler hale getirildi.

  • Meta veri deposunun üç temel yönü vardır: varlık, birlikte çalışabilirlik ve standardizasyon.

Varlık, sanal başkalarıyla birlikte sanal bir alanda bulunma hissidir. Onlarca yıllık araştırma, bu somutlaştırma duygusunun çevrimiçi etkileşimlerin kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir. Bu varlık hissi, başa takılan ekranlar gibi sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla elde edilir.

Birlikte çalışabilirlik, avatarlar ve dijital öğeler gibi aynı sanal varlıklara sahip sanal alanlar arasında sorunsuz bir şekilde seyahat edebilmek anlamına gelir. ReadyPlayerMe, insanların Animaze gibi uygulamalar aracılığıyla Zoom toplantıları da dahil olmak üzere yüzlerce farklı sanal dünyada kullanabilecekleri bir avatar oluşturmalarına olanak tanır. Bu arada, kripto para birimleri ve değiştirilemez tokenler gibi blok zinciri teknolojileri, dijital ürünlerin sanal sınırlar arasında transferini kolaylaştırır.

Standardizasyon, meta veri deposunda platformların ve hizmetlerin birlikte çalışabilirliğini sağlayan şeydir. Tüm kitle iletişim teknolojilerinde olduğu gibi – matbaadan mesajlaşmaya kadar – yaygın olarak benimsenmesi için ortak teknolojik standartlar gereklidir. Open Metaverse Interoperability Group gibi uluslararası kuruluşlar bu standartları tanımlar.

Meta veri deposu neden önemlidir?
Metaverse internetin halefi olursa, onu kimin ve nasıl inşa ettiği, ekonominin ve bir bütün olarak toplumun geleceği için son derece önemlidir. Facebook, kısmen sanal gerçekliğe büyük yatırım yaparak meta veri tabanını şekillendirmede lider bir rol oynamayı hedefliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bir röportajda, metaverse’nin günümüzün sosyal medyası gibi sürükleyici olmayan platformların yanı sıra sanal gerçeklik gibi sürükleyici 3D medya teknolojilerini kapsadığını ve bunun oyun için olduğu kadar iş için de olacağı görüşünü açıkladı.

Leave a Comment