Meta, 224 milyar dolarlık değer kaybının ardından ayı piyasasına yaklaşıyor

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms Inc., Cuma günü düştü ve bir muhbirin açıklamaları ve üç aylık hayal kırıklığı yaratan sonuçların tetiklediği aylarca süren oynaklığın ardından hisselerini ayı piyasasına yaklaştırdı.

Satış, 7 Eylül’deki kapanış rekorundan bu yana, yaklaşık 224 milyar dolarlık piyasa değerini silerek %19.7 oldu. Yatırımcılar omikron varyantını çevreleyen belirsizlik ve Federal Rezerv’in pandemi destek programını beklenenden daha erken bitirme olasılığı ile boğuşurken, Meta hissesi bu hafta baskı altında kaldı. Cuma günü %1.1 düşüşle 306.84$’a kapandı ve daha önceki %3.5’lik düşüşü geride bıraktı.

Yatırım araştırma şirketi New Constructs için Meta’yı yazan David Trainer’a göre, ifşaatçı Frances Haugen’in Facebook’un iş modeli hakkında yaptığı olumsuz yorumlar son aylarda meta hisselerini zarara uğrattı. Haugen, sosyal medya devini Ekim ayında kullanıcılarının “güvenlik yerine kâr” koymakla suçladıktan sonra, bu hafta başlarında Teknoloji Alt Komitesi’nin önüne çıktı.

Apple Inc.’in veri toplama kurallarının ve tedarik zincirindeki zorlukların etkisiyle ilgili artan endişeler de düşüşe katkıda bulundu ve Meta’nın Ekim ayında yaklaşık bir yıl içindeki en büyük düşüşünü tetikledi.

Meta hisseleri bu hafta %7,9 düşerek Haziran 2020‘den bu yana en kötü haftalık düşüşünü yaşadı.

Ekim ayında açıklanan, beklenenden daha zayıf bir çeyreklik raporu da yatırımcı duyarlılığını olumsuz etkiledi. Şirketin üçüncü çeyrek gelirleri, dördüncü çeyrek beklentilerinde olduğu gibi fikir birliği tahminlerinin gerisinde kaldı. Birkaç analist, sonuçların ardından hisse senedi için fiyat hedeflerini düşürdü, ancak uzun vadeli büyüme potansiyelini ve değerlemesini gerekçe göstererek firma hakkında genel olarak olumlu kaldılar.

Geçen yıl pandemi kaynaklı pazar bozgunundan önce, şirket en son Haziran 2019’da ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun potansiyel antitröst ihlallerine ilişkin bir soruşturma başlattığı teknik bir ayı piyasasına girdi.

Yine de hisse pandemi boyunca toparlandı ve bu yıl düşüş yaşadı, 4 Ocak’tan 7 Eylül’deki zirvesine %42 artarak Twitter Inc. ve Netflix Inc. gibi emsallerinden daha iyi performans gösterdi. 19.8 kat ileriye dönük kazanç, Meta’yı mega sermayeli ABD teknoloji şirketleri arasında en ucuz hisse senedi yapıyor.

Leave a Comment