Kripto suçunun genel etkisi 2022’de daha da düşecek: Chainalysis

Chainalysis Araştırma Direktörü Kim Grauer, kolluk kuvvetlerinin blockchain teknolojisinin sağladığı şeffaflıktan daha fazla yararlanması nedeniyle, önümüzdeki yıl kriptoyla ilgili suçun genel endüstrinin daha da küçük bir payına düştüğünü göreceğini söylüyor.

6 Ocak’a göre bildiri Chainalysis’e göre, meşru kripto para birimi kullanımının büyümesi, “suçlu kullanımın büyümesinin çok ötesinde”. Yasa dışı faaliyetlerle ilişkili kripto para işlem hacminin payı hiç bu kadar düşük olmamıştı ve 2021’deki işlem hacminin sadece %0,15’ini temsil ediyor.

Cointelegraph’a, herhangi bir “aykırı suç olayının” engellenmesinin, meşru kripto kullanımının yasadışı kullanım üzerindeki büyümesinin 2022 yılına kadar hızlanmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

“İşlem hacminin yasa dışı payı düşmeye devam ettikçe” uzayda işlerin umut verici göründüğünü ve “kriptonun öncelikle suçluların işlem yapması için bir araç olduğu anlatısının sonunda yatmaya başladığını” söyledi.

“Kolluk kuvvetlerinin kazandığı zaferler, kötü aktörlere kripto para biriminin doğasında bulunan şeffaflığın onu yasadışı fon transferi için istenmeyen bir araç haline getirdiğini göstermeye devam ediyor. Yasadışı finansman söz konusu olduğunda nakit hala kraldır ve bu muhtemelen değişmeyecektir.”

2021 boyunca halı çekme, kripto suçluların dolandırıcılık tercihi haline geldi. dolandırıcılık gelir 2021’de %82 artarak 7,8 milyar dolara yükseldi ve bu toplamın 2,8 milyar dolardan fazlası yalnızca halı çekme işlemlerinden geliyor.

Ancak Grauer, bunun 2022’de halı çekmenin en yaygın dolandırıcılık olmaya devam edeceğini göstermediğini söyledi. Bunun yerine, uzay web3’e doğru ilerledikçe suçluların DeFi, NFT’ler ve DAO’lar gibi “daha ​​yeni teknolojileri kötüye kullanmaları” muhtemel.

“Bunu gördük [in 2021] özellikle de suçluların yalnızca hackleme veya halı çekme gibi saldırılar için DeFi platformlarını hedef almadığı, aynı zamanda kara para aklamak için DeFi platformlarını giderek daha fazla kullanmaya başladığı DeFi ile.”

Ek olarak Grauer, potansiyel bir kripto ayı piyasasının kripto suç oranını veya türünü etkileyeceğini beklemese de, büyük bir finansal durgunluk veya depresyonun olabileceğini öne sürdü.

“Sadece kripto değil, genel ekonomik piyasaları düşündüğünüzde, durgunluklar ve depresyonlar suç faaliyetlerinde artışa neden olabilir” dedi.

İlişkili: 2021’de NFT işlemlerinin %80’inden fazlasını perakende alıcılar oluşturdu: Chainalysis

2021 boyunca, dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri birçok önemli başarıya imza attı. Kasım 2021’de IRS Suç Soruşturmaları ilan edildi 2021’de vergi dışı soruşturmalardan 3,5 milyar doların üzerinde kripto para birimine el koyduğunu açıkladı.

Bu oran daha düşük olsa da, Chainalysis’e göre 2020’de 7,8 milyar dolar olan yasadışı adresler yıl boyunca 14 milyar dolar alarak kripto para tabanlı suç 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Leave a Comment