Kripto ağırlıkları enflasyona dayanıklı tasarruf protokolünü destekliyor

Fintech girişimi Seashell, enflasyona dayanıklı bir finans uygulaması geliştirmeye çalışırken, kripto paranın en büyük girişim fonlarından ve proje kurucularından bazılarından 6 milyon dolarlık tohum yatırımı topladı – tüketiciler artan maliyetlerin baskılarıyla mücadele ederken zamanında bir girişim.

Yatırım turu, Robinhood kurucu ortağı Vlad Tenev, milyarder yatırımcı Mark Cuban, eski ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı J. Christopher Giancarlo ve Coinbase Ventures’ın ek katılımıyla Khosla Ventures ve Kindred Ventures tarafından ortaklaşa yönetildi. Kripto odaklı projelerin kurucuları Terra, Polygon, Avalanche ve Solana da yatırımcılar arasında yer aldı.

Seashell, kullanıcılara paralarından daha yüksek getiri elde etmenin basit bir yolunu sunan bir tüketici uygulamasını piyasaya sürüyor. Şirket, Seashell Save ürününün kullanıcılara esnek geri ödeme seçenekleriyle fonlarında %10’a varan faiz sağladığını iddia ediyor. Uygulama hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilir.

Şirket kurucusu ve CEO’su Daryl Hok, aynı zamanda Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü olarak da görev yaptı. Blockchain güvenlik firması CertiK, Cointelegraph’a, uygulamanın gerçek bir DeFi ürünü olmamasına rağmen hem “zincir içi hem de zincir dışı kaynaklardan” getiri sağladığını söyledi. Daha da açıkladı:

“Geleneksel bankaların fonları ödünç vererek müşteri parasını işe koymasına benzer şekilde, Seashell, kullanıcıları için daha yüksek getiri elde etmek için DeFi protokolleri ve zincir dışı krediler arasında müşteri parası yatırıyor.”

Seashell blok zinciri üzerine inşa edilmemiş olsa da, uygulama enflasyondan ve satın alma güçlerinin erozyonundan endişe duyan tasarruf sahiplerine hala hitap edebilir.

Hükümetler artan fiyatları kontrol altına almak için mücadele ederken, enflasyon son altı ayda ön sayfalarda yer aldı. Politikacılar fiyatlardaki artış için arz kıtlığını suçlasalar da, daha makul açıklama para arzının balonlanmasıdır. Örneğin, Birleşik Devletler Federal Rezervi, daha fazla para basıldı son iki yılda, ülkenin tüm geçmiş tarihinin toplamından daha fazla.

İlişkili: ’75 yılda en çok yükselen makro zemin’ — Bu hafta Bitcoin’de izlenecek 5 şey

Amerika Birleşik Devletleri’nin M1 para arzı Ocak 2020’de 4 trilyon doların üzerindeyken, Kasım 2021’de 20,3 trilyon doların üzerine çıktı. Kaynak: St. Louis Federal Rezerv Bankası

Maliyet baskıları Aralık ayında yeniden arttı. ABD tüketici fiyat endeksiTÜFE olarak da bilinen, ay içinde %0,5 artarak yıllık toplam %7’ye ulaştı. Bu, 1982’den bu yana en yüksek yıllık kazanç oldu. Wells Fargo’da kıdemli bir ekonomist olan Sarah House, söylenmiş Wall Street Journal, “Şu anda enflasyon söz konusu olduğunda hala muazzam bir ivme var” diyerek, fiyat artışlarının önümüzdeki aylarda zirveye ulaşacağını da sözlerine ekledi.