Kış Olimpiyatlarının Kökeni

0
26

Kış sporlarını içeren ilk organize uluslararası yarışma, 1896‘da modern olimpiyatların doğmasından beş yıl sonra başlatıldı. Nordic Games olarak bilinen bu yarışma, ağırlıklı olarak Nordik ülkelerden (Norveç ve İsveç gibi) ülkelerden sporcular içeriyordu. 1901 ve 1926 yılları arasında sekiz kez, İsveç’in başkenti Stockholm’ün bir defaya ev sahipliği yapmasıyla gerçekleşti. Abartılı patinaj, ilk kez 1908 Yaz Oyunlarında Olimpiyatlara dahil edildi, ancak buz pateni yarışması aslında Ekim ayına kadar yapılmadı.

1911’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) bir üyesi İsveç’in 1912 Olimpiyatlarına Stockholm’de kış sporları da dahil etmesini veya aynı yıl ayrı bir Kış Olimpiyatları düzenlemesini önermiştir. İsveç, böyle bir hareketin İskandinav Oyunlarını tehlikeye atacağı endişesiyle reddetti. Almanya, 1916 yılının başlarında, o yıldan sonra Berlin’de yapılması planlanan Olimpiyat Oyunlarının bir parçası olarak, kış etkinliklerinin bir yarışmasını düzenlemeyi planladı. Ancak, 1914’te I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi, Berlin Olimpiyatlarının iptal edilmesine neden oldu ve Kış Olimpiyat Oyunları konusuyla ilgiliydi. İskandinav ülkelerinden gelen protesto gösterilerine rağmen, kış sporları, Belçika’nın Anvers kentinde 1920 yılında Olimpiyat Oyunlarına döndü. Burada madalya, buz pateni ve buz hokeyi verildi.

İki yıl sonra IOC tarafından onaylanmış Uluslararası Kış Sporları Haftası’nı kutlamak için bir anlaşmaya varıldı. 1924’te Fransa’nın Chamonix kentinde düzenlenen etkinlik büyük bir başarıydı. Norveç, madalya tablosunu toplam 17 ile tamamladı ve 49 madalyanın 30’unu toplamış olan Kuzey ülkeleri, önceki itirazlarını reddetti. Ertesi yıl IOC, ayrı bir Kış Olimpiyatları oluşturmak için tüzüğünü değiştirdi. İsviçre’nin St. Moritz kentinde 1928’de sahnelenen oyunlar resmen ikinci Kış Olimpiyatları olarak belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.