İsviçre merkez bankası, ticari ortaklarla toptan CBDC’yi test ediyor

İsviçre, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) mevcut finansal sisteme entegre etme yol haritasını netleştirmek için bir adım daha attı.

Ülkenin merkez bankası olan İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Tamamlandı Toptan CBDC’yi Citi, Credit Suisse, Goldman Sachs, Hypothekarbank Lenzburg ve UBS olmak üzere beş bankanın mevcut arka ofis sistemlerine ve süreçlerine entegre ederek ortaklarıyla birlikte Project Helvetia’nın ikinci aşaması.

Uluslararası Ödemeler Bankası ve İsviçreli finansal altyapı hizmet sağlayıcısı SIX, 2021’in dördüncü çeyreğinde gerçekleşen Project Helvetia Faz II’de SNB’nin ortakları olarak katıldı.

Tokenize edilmiş varlıkların merkez bankası parasıyla ödenmesi üzerine çok aşamalı bir soruşturma olarak tasarlanan Project Helvetia, merkez bankalarını DLT tabanlı tokenize edilmiş finansal varlıkların norm olduğu bir geleceğe hazırlamayı amaçlıyor. Proje, yerleşim yerleriyle ilgili operasyonel, yasal ve politikayla ilgili sorunları çözmeye odaklanıyor. Resmi duyuru, mevcut bir sistemik DLT tabanlı platformun olmamasının, gelecekte bu tür platformların olmayacağı anlamına gelmediğini belirtiyor.

İsviçre, özellikle bankalar arası transferleri ve ilgili toptan satış işlemlerini düzenlemek için kullanılan bir toptan CBDC’yi, özel bir şirket tarafından işletilen ve sahip olunan dağıtılmış bir DLT platformunda yayınlamak, yasaya göre mümkün olduğundan, deneye devam etmek için ideal bir ülkeydi.

İlişkili: Pakistan merkez bankasının kriptoyu yasaklamak istediği bildiriliyor

Helvetia Projesinin ikinci aşaması, SIX Digital Exchange (SDX), İsviçre gerçek zamanlı brüt ödeme sistemi — SIX Interbank Clearing (SIC) – ve temel bankacılık test sistemlerinde bankalararası, para politikası ve sınır ötesi işlemlerin mutabakatını araştırdı. Duyuruya göre sistemler.

SNB yönetim kurulu üyesi Andréa M. Maechler, “Parasal ve finansal istikrarı sağlama görevlerini yerine getirmeye devam etmek için merkez bankalarının teknolojik değişimin zirvesinde kalması gerekiyor” dedi. Diye devam etti:

“Project Helvetia, bunun nasıl başarılacağının en iyi örneğidir. SNB’nin merkez bankası parasının güvenliğinin tokenize edilmiş varlık piyasalarına nasıl genişletilebileceği konusundaki anlayışını derinleştirmesine izin verdi.”

Helvetia Projesi’nin ilk aşaması Aralık 2020’de gerçekleşti ve toptan CBDC çıkarmaya odaklandı.