Hong Kong Para Otoritesi, stablecoin rezervlerini denetlemeyi hedefliyor

Hong Kong’un merkez bankası Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), stablecoin ihracını ve rezerv yönetimini denetlemek istiyor.

HKMA yayınlanan Çarşamba günü, endüstrinin Hong Kong’da nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair görüşlerini sunduğu kripto para birimleri ve sabit paralarla ilgili bir tartışma belgesi.

34 sayfalık uzun istişare belgesinde, HKMA paralı “Ödeme ile ilgili sabit paralara” özel dikkat, tüm sabit paraların piyasa değerinin Aralık ayında 150 milyar dolara ulaştığına ve tüm kripto pazarının %5’ini oluşturduğuna dikkat çekiyor. Düzenleyici, mevcut tüm stabilcoinlerin, Tether gibi stabilcoinler de dahil olmak üzere, “çoğunlukla varlığa bağlı ve ağırlıklı olarak ABD dolarına sabitlenmiş” olduğunu ekledi.USDT) ve USD Madeni Para (USDC).

HKMA, “Kripto varlıkların, özellikle de stabilcoinlerin hızlı gelişimi, parasal ve finansal istikrarla ilgili olası riskler sunduğu için uluslararası düzenleyici toplulukta yoğun ilgi gören bir konudur” dedi.

İlişkili riskleri etkin bir şekilde ele almak için, HKMA, stabilcoin ihraç etmek ve rezervlerini yönetmek gibi operasyonları düzenleyen ve yürüten kuruluşları denetlemek için tek bir düzenleyici olmayı öneren sekiz ana politika yönergesi ortaya koydu. Yetkili ayrıca stablecoin işlemlerinin doğrulama süreçlerini, özel anahtar depolama yönetimini ve işlemlerin yürütülmesini düzenlemek istiyor.

HKMA, “Durağan para ekosistemindeki mevcut veya potansiyel oyuncuları bu belgeye yanıt vermeye ve ilgili görüşleri bize sunmaya teşvik ediyoruz, böylece düzenleyici çerçeveyi formüle ederken geri bildirimleri dikkate alabiliriz” dedi. Düzenleyici, bir sonraki adımlarını mümkün olan en kısa sürede tamamlamayı ve 2023 veya 2024 yılına kadar yeni düzenlemeler getirmeyi umuyor.

İlişkili: Hong Kong merkezli Coinsuper’in müşterilerin para çekme işlemlerini engellediği iddia ediliyor

HKMA, stabilcoin riskleri ve büyüyen endüstriyi düzenlemeye yönelik planlama adımları ile ilgilenen tek finansal düzenleyici değil. Kasım 2021’de ABD Başkanı’nın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu olası “stablecoin koşuları” hakkında bir rapor yayınladı ve “ödeme sistemi riskleri”. ABD Hazinesi daha sonra Stablecoin odaklı yeni yasalara işaret etti aralıkta.