Fidelity exec, Bitcoin’in “teknik olarak aşırı satıldığını” ve 40 bin doları “önemli bir destek” haline getirdiğini söyledi

Bitcoin’de acı verici bir geri çekilme (BTC) piyasası bu haftanın başlarında fiyatı Eylül 2021’den bu yana ilk kez 40.000 doların altına gönderdi.

Birçok analist tahmin edilen düşüş 30.000 ila 35.000 dolar aralığına doğru devam etti, ancak fiyat tekrar destek olarak 40.000 doları geri aldı ve çarşamba günü BTC 44.000 doların üzerine ani bir hareket yaptı. Bu, 40.000 dolar seviyesinin, belki de Bitcoin’in 2022’de daha yüksek hareketine devam etmeden önce dibe vurabileceği yer olduğuna dair umutları yeniden alevlendirdi.

Fidelity Investments küresel makro direktörü Jurrien Timmer, aranan 40.000 dolar “önemli destek”, Bitcoin’in seviyenin yakınında “teknik olarak aşırı satıldığını” ve bunun kısa vadede bir toparlanma anlamına gelebileceğini belirtti.

BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Timmer’ın yükseliş görünümünün merkezinde üç katalizör vardı: S-eğrisi modeli olarak adlandırılan Stokastik bir RSI ve Bitcoin’in altına oran metriği.

Bitcoin’in Stokastik RSI’sinde net bir sıçrama

Ayrıntılı olarak, Stokastik RSI, belirli bir dönemde bir varlığın kapanış fiyatını yüksek-düşük aralığıyla karşılaştıran bir momentum göstergesidir. Gösterge 0 ile 100 arasında salınım yapar, 80’in üzerindeki alan “aşırı alım” sinyalini verir ve 20’nin altındaki alan “aşırı satım” durumlarını uyarır.

Gösterge, tüccarların yüksek-düşük aralığı (%K) ile aynı yüksek-düşük aralığın hareketli ortalaması (%D) arasındaki ilişkiyi izleyerek trend dönüşlerini tespit etmelerine yardımcı olur. Dolayısıyla, %K dalgası aşırı satım bölgesinde aşağıdan %D dalgasını geçerse, piyasa bir satın alma sinyali verir.

Benzer şekilde, aşırı alım bölgesinde %K çizgisi %D çizgisini yukarıdan geçerse bir satış sinyali verir.

Timmer’ın belirttiği gibi, Bitcoin’in %K dalgası, %D dalgasının üzerine çıkarak bir trend satın al tıpkı fiyatın desteği 40.000 doların üzerinde tutması gibi.

Destekteki son pivotunu ve Stokastik RSI okumalarını içeren BTC/USD fiyat tablosu. Kaynak: Sadakat

“Bitcoin kumda 40.000 dolarda bir çizgiye ulaştı ve şu anda teknik olarak aşırı satıldı.” tweetlendi Çarşamba günü erken saatlerde Timmer, “30.000 dolar gibi 40.000 dolar seviyesinin çok önemli bir destek alanı gibi göründüğünü” ekledi.

Fiyat S-eğrisi modelini takip eder

Timmer ayrıca, 2012’den bu yana Bitcoin’in düşüş döngülerinin sonunu tahmin etmede etkili olan – aşağıdaki grafikte pin dalgası ile gösterildiği gibi – talep eğrisi olarak adlandırılan bir eğri belirledi.

Bitcoin arz ve talep modelleri. Kaynak: Sadakat

Nisan ve Haziran 2021 arasında eğri, BTC fiyat hareketini takip etti. 30.000 dolardan geri sıçradıve şimdi, 40.000 dolar civarında aynı destek olarak hareket ediyor ve bu da bir sonraki BTC toparlanmasının 100.000 dolara yakın seviyelere ulaşma olasılığını artırıyor.

İlişkili: Wall Street, bu yıl Bitcoin’e hala ikna olmadı: JPMorgan anketi

“2021’deki 30.000 dolar seviyesi, talep modelime (S-eğrisi modeli) göre destek sağladı” yazdı Timmer, ekliyor:

“Aynı seviye, bir kez daha temel destek sağlayarak 40.000 dolara çıkmış görünüyor. Bu, genellikle fiyat için temel bir çapa sağlayan hareketli bir hedef.”

BTC/Altın oranı, Bitcoin’in aşırı satıldığını gösteriyor

Bitcoin, altına karşı fiyat-performansı açısından “orta derecede” olsa da aşırı satılmış görünüyor. Timmer’ın belirttiği gibi, sözde BTC/Altın oranı 2021’de 37.4’te iki kez zirveye çıktıktan sonra 22’de desteğe kaydı.

Bitcoin vs. Altın. Kaynak: FMRCo, Bloomberg, Fidelity

Bu arada, düşüş oranın Bollinger Bantlarını aşırı satım bölgesine itti, bu da klasik bir satın alma sinyali olduğunu gösteriyor. sermaye altından Bitcoin’e geçmeye başlayabilir pazarlar.

Tahmin paralel geldi Bloomberg Intelligence’ın son kripto görünümü. Kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone tarafından kaleme alınan rapor, altından Bitcoin piyasasına sermaye rotasyonunu belirledi. McGlone ayrıca, eğilimin özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonun yaklaşık dört on yıllık zirvesine karşı devam edeceğini kaydetti. gevşek para politikaları.

McGlone, “Altının 2022 yılına kadar ons başına 2.000 dolara yükselmesinin daha muhtemel olduğunu, ancak Bitcoin’in daha büyük bir hızla artacağını görüyoruz” dedi.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.