Fed’den Lael Brainard, Kongre’yi Çin’in dijital yuanı ile rekabet edip etmeyeceğini seçmeye davet etti

Federal Rezerv yönetim kurulu üyesi Lael Brainard, Senato Bankacılık Komitesi üyelerinin önündeki onay oturumunda, Kongre’nin nihayetinde bir merkez bankası dijital para birimi veya CBDC ile ilerlemeye karar vermesi gerektiğini söyledi.

Brainard Perşembe günü Dirksen Senato Ofis Binası’nda kripto yanlısı Senatör Cynthia Lummis’e hitap ediyor söz konusu Fed, kripto para birimleri ve dijital varlıklar için düzenleyici çerçevenin güncellenmesinde Kongre’nin “çok önemli bir rol üstlenmesini” memnuniyetle karşılayacaktır. Lummis’in iddia ettiği gibi, CBDC’lerin kullanıcıların finansal faaliyetlerini denetlemek için olası kullanımı sorulduğunda, Brainard kararı tekrar milletvekillerine erteledi.

“Dijital para birimiyle ilgili bu soru – bu büyük bir soru – gerçekten Kongre’ye bakıyoruz. [in deciding to make CBDCs available to retail customers] ve yönetim bu alanda bize rehberlik edecek” dedi Brainard. “Politika ve teknoloji konusunda gerekli araştırmayı yaptığımızdan emin olmak istiyoruz, böylece Kongre bu konuda Çin ile rekabet edebilmenin önemli olduğuna karar verirse ilerleyeceğiz. Elbette, alınabilecek her türlü yaklaşımda mahremiyetin korunması çok önemlidir.”

Lael Brainard Perşembe günü Senatör Cynthia Lummis’e hitap ediyor

Başkan Joe Biden tarafından Federal Rezerv’in bir sonraki başkan yardımcısı olmaya aday gösterilen Brainard, Pazartesi günü ay sonunda sona erecek görev süresinden önce Cuma günü istifa etmeyi planladığını açıklayan Richard Clarida’nın yerini alıyor. Adaylığı tam Senato’ya gittiğinde 50’den fazla oy alması durumunda, 2026’ya kadar Fed başkan yardımcısı olarak görev yapacak.

Brainard ve Fed başkanı Jerome Powell’ın senatörlerden önceki ifadesi aynı hafta geldi Minnesota Temsilcisi Tom Emmer hedeflenen bir yasa tasarısı sundu. Fed’in CBDC yayınlamasını yasaklamak doğrudan ABD’li tüketicilere Emmer’e göre, ajansın kullanıcılardan dijital doların avantajlarına erişmek için hesap açmalarını istemesi “Fed’i Çin’in dijital otoriterliğine benzer sinsi bir yola sokar”.

İlişkili: Hong Konglular, anti-otoriter mücadelelerin kanıtlarını kurtarmak için blok zinciri kullanıyor

Fed’de geçirdiği süre boyunca Brainard, Çin’in kendi CBDC’sini piyasaya sürmedeki liderliği göz önüne alındığında, ABD’nin dijital bir dolar çıkarması lehinde konuştu. Temmuz ayında, aranan bir CBDC kurmanın aciliyeti için [her] Uluslararası ödemelerde fiat doların hakimiyeti göz önüne alındığında, ABD’de bir tane yok. Onun endişelerini de dile getirdi Bitcoin gibi kripto para birimleri için “yasal ve düzenleyici önlemler, finansal istikrar ve para biriminin toplumdaki rolü” hakkında (BTC).

FED’in yönetim kurulunda en az üç sandalye, Cuma günü Clarida’nın ayrılmasının ardından 2022’de Başkan Biden’ın adaylığına açık olacak. ABD Başkanı’nın, Duke Üniversitesi hukuk profesörü Sarah Bloom Raskin’i… yedi vali grubuna katılmak, ekonomistler Lisa Cook ve Philip Jefferson’a ek olarak.