Dünya 1.5°C’den daha az ısınırsa küresel ekonomi büyüyebilir

Yeni bir araştırmaya göre, dünya küresel ısınmayı 1,5 santigrat derecenin altında tutabilirse, küresel ekonomi yüzyılın sonuna kadar %2 daha büyük olacak.

Çoğu model, 2100 yılına kadar 1,5 derece işaretine (2,7 Fahrenheit) geri soğumadan önce, dünyanın birkaç yıl veya on yıl boyunca bu işareti aştığı bir dönemi tahmin ediyor. Bu, mevcut karbonun atmosferden pratik olmayan büyük ölçekte çıkarılmasını gerektirecektir. Nature Climate Change dergisinde yayınlanan araştırma için.

Avusturya araştırma enstitüsü IIASA’nın enerji programı direktörü olan baş araştırmacı Keywan Riahi, dokuz ekipten modelleme yaparak, bunun imkansız olabileceğini ve geçici bir aşmanın muhtemelen sel ve orman yangınları gibi aşırı hava koşullarını artıracağını buldu. Raporda, ekosistemlerde kalıcı hasar oluşmasını önlemek için dünyanın sınırı aşmaktan tamamen kaçınması gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu. Bunu yaparken, net-negatif emisyonlar olarak bilinen bir süreç olan atmosferden karbondioksiti çıkarmaya daha az ihtiyaç duyulacaktır.

Almanya’daki Potsdam Enstitüsü’nde iklim etkisi araştırmacısı olan ortak yazar Christoph Bertram, “Önümüzdeki birkaç on yılda hızlı emisyon kesintileri, net negatif olmaya gerek olmadığı anlamına gelir” dedi. “Bunun yerine, küresel sıcaklıklar net sıfır emisyona ulaştığımız zaman civarında belirli bir seviyede plato olurdu.”

Gezegeni korumanın yanı sıra, insan faaliyetleri tarafından üretilen sera gazı miktarını tamamen ortadan kaldırma hedefi olan net sıfıra ulaşmak, uzun vadeli ekonomik faydalar sağlayacaktır. Riahi, “Küresel net sıfır sistemine doğru hızlı dönüşümler elde etmek için yapılan ön yatırım, uzun vadede karşılığını verecektir.” Dedi.

Aslında, İtalya’daki iklim araştırma grubu CMCC’de kıdemli bir bilim adamı olan başka bir ortak yazar olan Laurent Drouet’e göre, küresel GSYİH %2’den bile daha fazla büyüyebilir. Drouet, çalışmada kullanılan hesaplamanın, 1,5 derecenin üzerinde daha şiddetli olacak olan iklim değişikliğinin ekonomik zararını içermediğini söyledi.

Çalışma, bu eşiğin altında kalmak için ülkelerin Paris Anlaşması çerçevesinde emisyon hedeflerini iyileştirmeleri gerektiği konusunda uyardı. Raporda, mevcut taahhütlerin hafifletme için yavaş bir başlangıç ​​olduğu ve önemli ölçüde artırılması gerektiği belirtildi.

Araştırmaya göre ulaşım sektörü başarının anahtarı. Küresel iklim liderliği grubu C40 Cities’in yakın tarihli bir raporu, hedeflere ulaşmak için küresel toplu taşıma kullanımının 2030 yılına kadar ikiye katlanması gerektiğini söylüyor.

IIASA’nın ortak yazarı ve araştırmacısı Daniel Huppmann, karbonsuzlaştırmayı desteklemek için ulaşımda radikal bir değişiklik çağrısında bulundu. “Net-negatif emisyon teknolojilerine bağımlılığı azaltmak ve risklerini ve olumsuz toplumsal etkilerini azaltmak için bir mobilite devrimi çok önemli olacak” dedi.

Leave a Comment