Disney, Second Life ve K-pop

Facebook’un ana şirketinin Metaverse’e geçişte yeniden markalaşacağının duyurulmasının ardından, birçok proje, mülk satın almaktan bu evrenin sunabileceği sınırlarını test etmeye kadar sanal alana giren benzer girişimler başlattı.

Metaverse’de Disneyland’ı ziyaret etmek mi?

Dünyanın en popüler tema parklarından bazılarının arkasındaki eğlence şirketi yakın zamanda onaylanmış bir patenti vardı “gerçek dünyadaki bir mekanda sanal dünya simülatörü” için. Los Angeles Times’a rağmen rapor edildi Disney’in yakın gelecekte simülatörü kullanmak için “mevcut bir planı” olmadığı, uygulama Disneyland ve Disney World misafirlerinin sonunda Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong, Çin, Fransa ve Japonya.

Orlando, Florida’daki Disney World. Kaynak: Pexels

Teknoloji, ziyaretçileri cep telefonlarını kullanarak izleyerek ve duvarlar ve parktaki diğer nesneler gibi yakındaki fiziksel alanlara kişiselleştirilmiş 3D efektler üretip yansıtarak çalışacaktı. Patent başvurusuna göre, Disney’in Metaverse’e olası girişi abilir “Kullanıcılara artırılmış gerçeklik AR görüntüleme cihazı takmalarını gerektirmeden gerçekçi ve son derece sürükleyici kişiselleştirilmiş 3B sanal deneyimler sağlayın.”

Metaverse’de K-pop mu?

Pazartesi günü, Metaverse konser organizatörü Animal Concerts anlaşma imzaladığını duyurdu Güney Koreli tek boynuzlu at Kakao’nun Klaytn ağıyla, ülkenin eğlence endüstrisine maruz kalmasını artırma planının bir parçası olarak. Animal Concerts CEO’su Colin Fitzpatrick, “Klaytn’ın ana hedefleri NFT’ler ve Metaverse’dir” dedi.

Fitzpatrick, ölçeklenebilirlik sorunlarına atıfta bulunarak, “Teknik sınırlamalar, Metaverse’deki bir konsere gerçekten kaç kişinin katılabileceğini yasaklıyor” dedi. Görünüşe göre K-pop sanatçıları da dahil olmak üzere çeşitli yeteneklerle konserlere ev sahipliği yapmak için mevcut ve yeni Metaverse platformları arasında bir sanal mekan ağı kurmayı hedefliyor.

Second Life yaratıcısı, proje meta giderken geri dönüyor

Sanal çevrimiçi dünya Second Life’ın arkasındaki şirket olan Linden Lab, Perşembe günü kurucusu Philip Rosedale’i duyurdu projeye yeniden katılacaktı San Francisco merkezli VR şirketi High Fidelity’nin Metaverse ekip üyeleriyle birlikte stratejik danışman olarak. Firmaya göre, yeni ve eski yeteneklerin eklenmesi Second Life’ın Metaverse’e girişini kolaylaştıracak.

Rosedale, “Sanal dünyaların distopya olması gerekmiyor” dedi. “Big Tech’in VR başlıklarını dağıtması ve reklam odaklı, davranış değiştirme platformlarında bir metaverse oluşturması, herkes için büyülü, tek bir dijital ütopya yaratmayacak.”

2003 yılında başlatılan Second Life, Facebook, Twitter ve Instagram gibi modern sosyal medya platformlarının bağlanabilirliğinden önceki en eski sanal dünya deneyimlerinden biriydi. Rosedale, 2013’te High Fidelity’yi kurmadan önce 2008’de Linden Labs’ın CEO’su olarak ayrıldı. Onun dönüşü, Metaverse temalı yeni fikirleri yerleşik platformlara dahil etmek için önemli bir dönüm noktası olabilir: