Bukele’nin Bitcoin ticareti El Salvador’un egemen kredi riskini artırıyor: Moody’s

El Salvador’un Bitcoin’i tarihi kucaklaması (BTC) Moody’s Investors Service’e göre, ülkenin egemen kredi görünümü üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Moody’s analisti Jaime Reusche söylenmiş Bloomberg, bu hafta El Salvador’un Bitcoin kumarının geçmişte likidite sorunlarıyla mücadele eden bir ülkenin “risk portföyüne kesinlikle katkıda bulunduğunu” söyledi.

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele liderliğinde, El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etti ödemeleri, transferleri ve mülkiyeti kolaylaştırmak için devlet tarafından işletilen bir kripto cüzdanı yayınladı. Yol boyunca, El Salvador 1.391 BTC’lik bir hazine sandığı topladı. Başkan Bukele ünlü “daldırma satın alıyor” birkaç kez, ülkesinin varlıklarına eklemek için Bitcoin’in oynaklığını kullanarak.

Ancak Reusche, daha fazla BTC biriktirmenin El Salvador’un temerrüt riskini artıracağı konusunda uyardı. “Çok daha yükselirse, bu, geri ödeme kapasitesi ve ihraççının mali profili için daha da büyük bir risk anlamına gelir” dedi.

El Salvador’un kredi notunu düşürmenin yanı sıra Moody’s, ülkenin sözde Bitcoin yanardağ tahvilinin yabancı tahvil piyasalarına erişimini sınırlayabileceği konusunda uyardı. Yaklaşık 1 milyar dolar toplaması beklenen yanardağ tahvilinden elde edilen gelir, El Salvador’un Bitcoin City projesini finanse etmek için kullanılacak.

İlişkili: Eski milletvekili, Tonga’nın El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale haline getiren faturasını kopyalayacağını söyledi

Eski finans kurumları tarafından El Salvador’un Bitcoin kumarına yapılan saldırılar yeni bir şey değil. Kasım 2021’de Washington merkezli Uluslararası Para Fonu uyardı El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kullanmaya karşı. Bu arada, Dünya Bankası’nın reddedilmiş Ülkenin, iddia edilen çevresel ve şeffaflık endişeleri üzerine Bitcoin Yasasını uygulamada yardım talebi.

Yine de El Salvador, Bitcoin’i benimseme ve kripto yatırımcıları ve girişimcileri için çekici bir ortam yaratma konusunda kararlılığını korudu. Geçen hafta, maliye bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin Yasasının zaten yürürlükte olduğunu söyledi. çekici dış yatırım.