Brezilya’da kripto para birimlerinin toplu olarak benimsendiği bir yıl

2021 boyunca, Brezilya kripto para piyasası kendisini polis sayfalarından uzaklaştırmayı başardı ve sonunda ister finans piyasasında, ister en büyük ulusal tutku olan futbolda olsun, genel halk tarafından kabul gördü.

Geçen yıl, Bitcoin (BTC) olumsuz rekorlar kırarak ve Aralık ayına kadar %6,5’lik bir devalüasyona ulaşarak 2021’i sona erdiren Brezilya reali’ne güçlü bir alternatif olarak hareket etti. Dünyanın en kötü 38. para birimi.

Bitcoin için iniş ve çıkışlarla dolu bir yılda, en büyük kripto para birimi Ocak ayında 167.000 realin dibine vurdu ve Mayıs ayında küresel piyasalarla birlikte 355.000 reale yükseldi. Bitcoin’in düşüşüyle ​​karşı karşıya kalan BRL/BTC çifti, yeni bir seviyeye yükselmeye başladığı Ağustos ayına kadar 200.000 realin altında kaldı. 367.000 real ile tarihi rekor 8 Kasım’da

Ekonomik koruma ihtiyacıyla karşı karşıya kalan Brezilyalılar kriptoya döndü. Şimdi 10 milyon Brezilyalı Katıl CoinMarketCap’e göre kripto piyasasında.

Geleneksel finans piyasalarında, Brezilya Menkul Kıymetler Borsası, Bitcoin ve Ether ile bağlantılı borsada işlem gören fonları (ETF’ler) piyasaya sürdü (ETH). Zaten beş ETF var B3’te listelenen, bazıları 2021’de tüm Brezilya borsasında en kârlı olanlar arasında yer aldı.

Brezilya Merkez Bankası da dijital realitedeki yeni gelişmeleri duyurdu, 2023 gibi erken bir tarihte piyasaya sürülebilecek bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC). Brezilya Merkez Bankası ayrıca çalışmaya devam edeceğini duyurdu. Blockchain teknolojisini hizmetlerine dahil etmek para otoritesindeki özel bir ekip aracılığıyla bir dizi test gerçekleştirerek.

Federal Kongre’de, Brezilya’da kripto para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin tartışmalar yıl boyunca, federal milletvekilleri Aralık ayına kadar sürdü. onaylandı Ülkedeki kripto para birimlerinin düzenlenmesi için kriterler belirleyen Bill 2303/15. Tasarı, 2022’de Meclis genel kurulunda ve daha sonra Federal Senato’da tartışılacak.

2021’de Brezilya’da kripto para piyasasındaki büyük oyuncular arasında gerginlik yaşandı, ancak bazı iyi haberler de var.

Brezilya borsaları, büyük kripto borsası Binance ile kafa kafaya gitti. Ülke çapında borsalar Brezilya Kriptoekonomi Derneği’nde çalıştı Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Federal Gelir Servisi ve merkez bankası tarafından belirlenen kurallara uymak için Binance’e uymak. Küresel borsa hala Brezilya piyasa düzenleyicileri ve ülkenin mali yetkilileri ile müzakere ediyor.

İlişkili: ‘Madenciliğin Mekke’si: Brezilya yeşil Bitcoin madenciliğinde sıfır vergi düşünüyor

Öte yandan, Brezilya’nın en büyük borsası Mercado Bitcoin (MB) — bugün Latin Amerika’nın kripto tek boynuzlu atları – Ülkedeki faaliyetlerini genişleterek, spor dünyasına bir kez ve herkes için girdi. MB ayrıca Corinthians, São Paulo, Internacional, Atlético-MG ve Flamengo gibi ulusal futbol devleri tarafından benimsenen bir yenilik olan taraftar tokenlerini Brezilyalı taraftarlar için daha erişilebilir hale getirmek için Chiliz ile birlikte çalıştı.

Maddi olmayan token (NFT) piyasası, Brezilya müziğindeki görsel sanatçılar ve ünlü isimler tarafından benimsenen, oyna-kazan oyunlarda, koleksiyon platformlarında ve hatta sanatta Brezilyalı oyuncuların yaygın olarak benimsenmesi ve varlığı ile Brezilya’ya da ulaştı. André Abujamra ve Zeca Baleiro gibi.

Önümüzdeki yıl için, daha büyük Brezilya ve Latin Amerika firmalarının kripto para piyasasına girmesini bekleyebiliriz. Brezilya Menkul Kıymetler Borsası, merkezi olmayan finansı (DeFi), NFT’leri ve Metaverse’i hedefleyen uzmanlarla kripto para birimi bağlantılı yatırım teklifini genişletmeyi umuyor.

Ayrıca, Bolsonaro hükümetinin düşük popülariteden muzdarip olduğu ve sosyal gerilim tarafından tanımlandığı 2016’dan beri kutuplaşan bir ülkede 2022’nin bir seçim yılı olduğunu hatırlamakta fayda var. Seçimler yalnızca dijital gerçekliğin yönünü değil, aynı zamanda kripto para piyasaları da dahil olmak üzere Brezilya ekonomisinin geleceğini de etkileyebilir.