Blockchain teknolojisinin 2022’de ana akım haline gelmesinin 3 yolu

2021, kripto para birimi sektörü için bir çıkış yılıydı ve bu yıl “kitlesel benimseme” eğiliminin bir uzantısı olarak görülmesi bekleniyor.

Blockchain teknolojisine ilişkin kamuoyu farkındalığı artıyor ve önümüzdeki aylarda toplumda daha niş rolleri doldurmak için tasarlanmış yeni bir proje grubu ortaya çıkacak gibi görünüyor.

2022’de önemli bir büyüme potansiyeline sahip üç sektör, insan kaynakları (İK), çalışan ödeme çözümleri ve kurumsal blok zinciri çözümleri sunarak gig ekonomisine hizmet eden platformlardır.

İK, blok zincirine doğru dönebilir

İnsan kaynakları yönetimi, sunulan güvenlik ve veri depolama çözümleri nedeniyle blok zinciri entegrasyonu için olgunlaşmıştır. Blockchain, her çalışanın ilgili tüm bilgilerin kriptografik olarak saklanabileceği benzersiz bir adrese sahip olmasını sağlar.

İK, işgücüne katılım oranının arttığı günümüz dünyasında giderek daha zor bir görev olan yeni çalışanların işe alınması ve işe alınması ile de ilgilenmektedir. standlar %61.9 ile 1976’dan bu yana en düşük seviye.

Blockchain ile ilgili işler için, yeni gelişen sektörde çalışmak için bilgi ve yeteneklere sahip sınırlı sayıda insan nedeniyle görev daha da zorlaşıyor.

Keep3rV1, odaklanan bir protokoldür. işverenleri işçilerle buluşturmakve merkezi olmayan iş panosu, blok zinciri projelerini özel hizmetler sağlayan harici geliştiricilere bağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

KP3R/USDT. 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Keep3rV1, özellikle blok zinciri geliştirici işlerine odaklanırken, model başarılı olursa, konsept daha geniş bir iş arayan ve işveren kitlesine hizmet etmek için kolayca genişletilebilir.

Bordro ayrıca İK kategorisine girer ve Talep (REQ) gibi projeler, herkesin güvenli yollarla ödeme talep edip para alabileceği merkezi olmayan bir ödeme sistemini destekler.

Bu, serbest çalışanlar için ideal bir kurulumdur. Sablier Finance gibi deneysel platformlar, işçilere maaşlarını toplu olarak almak için bir bordro süresinin bitmesini beklemek yerine, emeklerinin karşılığını gerçek zamanlı olarak alma seçeneği de sunar.

konser ekonomisi

Uber ve Lyft gibi araç paylaşım hizmetleri ve Fiverr gibi yaratıcı/serbest çalışan pazar yerleri, konser ekonomisinin temel taşıydı. 2021 tahminleri, Amerika Birleşik Devletleri işgücünün %36’sının katıldı gig ekonomisinde ya birincil ya da ikincil gelir kaynağı olarak. Veriler ayrıca, konser çalışanlarının %55’inin ayrı bir birincil işte çalıştığını da gösteriyor.

Mevcut projeksiyonlar belirtmek 2023 yılına kadar, ABD işgücünün %52’ye kadarı gig ekonomisinde aktif olarak çalışacak veya kariyerlerinin bir noktasında bunu yapmış olacak, bu nedenle blockchain teknolojisinin entegrasyonundan yararlanabilecek büyüyen bir alan.

Halihazırda kendi serbest çalışan iş panosunu kurmuş olan bir proje, blockchain tabanlı bir Chronos.tech’tir (TIME). işe alım, İK ve ödeme işlemleri LaborX platformu Fiverr gibi web sitelerine benzeyen ancak tüm işlemleri blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler kullanarak yürüten protokol.

TIME/USD 1 günlük grafik. Kaynak: CoinGecko

Ekosistem, Chronos.tech, LaborX ve PaymentX protokollerine ek olarak, yakın zamanda, TIME sahiplerinin bir getiri elde etmek için tokenlerini protokolde stake etmelerine izin vererek, merkezi olmayan finans (DeFi) işlevselliğini de ekledi.

Serbest çalışanlar, tamamlanan görevler için ikramiye almak için ağda TIME stake edebilirken, müşteriler jetonu elinde tutmanın ödülü olarak özel indirimler kazanmak için stake yapabilirler.

İlişkili: Volkanlar, Bitcoin ve havaleler: Bir Tonga lordu finansal güvenlik için planlar yapıyor

Şirketler blockchain çözümlerini benimsiyor

Kurumsal düzeyde blok zinciri tabanlı çözümlerin de 2022’de gelişmesi bekleniyor.

Kurumsal çözümler sunan en iyi yarışmacıların çoğu, Ethereum ve Hyperledger çerçevesi gibi birinci katman blok zinciri protokolleri veya yakın zamanda Bitcoin’in ikinci katman yıldırım ağ ölçeklendirme çözümüdür. Cash App ile entegre.

Kurumsal çözümler alanındaki diğer güçlü rakipler arasında, daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı işlem yeteneklerine sahip oldukları için Fantom ve Polygon ağı bulunmaktadır.

FTM/USDT ve MATIC/USDT 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Özellikle bireylerin ve işletmelerin merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmasına olanak tanıyan kurumsal düzeyde bir genel ağ oluşturmaya odaklanan son bir protokol de Hedera’dır (HBAR).

Hedera’nın web sitesine göre, proje IBM, Boeing, Google, LG ve Standard Bank gibi dünyanın önde gelen kuruluşlarından bazılarına ait ve onlar tarafından yönetiliyor.

Hedera’nın hashgraph mimarisinin yüksek verimli doğası, onu küresel müşteri tabanlarına hizmet etmek için önemli miktarda işlem gerektiren büyük işletmeler için ideal kılar.

Bu kullanım örnekleri arasında ödeme işleme, dolandırıcılık azaltma, varlıkları tokenleştirme yeteneği, kimliği doğrulama, güvenli depolama ve veri aktarımı ve şirket içi kullanım için özel, izinli bir blok zinciri oluşturma yeteneği bulunur.

Kripto pazarlarında ticaret ve yatırım hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.