Black Mirror 4. Sezon

0

Black Mirror, 4 Aralık 2011’de ilk sezonu Netflix’te yayınlanan her bölümü ayrı konuları ele alan dizidir. Her bölüm farklı oyuncular, farklı konular ele alınıyor. Ama amacın hala aynı olduğunu düşünüyorum. Teknolojinin insanlığı nasıl etkileyeceğini anlatan bir dizi. Ama bölümlerin bazıları saçma olabiliyor. Aralarındaki bazı değerli bölümleri aşağıda listeledim. Bir kere 4. sezonun tüm bölümleri gerçekten müthiş. O yüzden 4. sezonun tamamını listeye ekledim.

4. Sezon 1. Bölüm USS Callister (10 / 9)

USS Callister bölümü gerçekten 4. sezonun açılışını çok iyi yapmış bir bölüm. Bu bölümde bir teknoloji firması, kişiyi beynine bağlanan bir aparat ile sanal oyun dünyasına götürüyor. Yerinizde otururken kafanıza taktığınız küçük cihaz ile oyun online oyun oynadığınızı düşünün. İşte bu teknoloji firması da bunu yapmayı hedefliyor. Fakat bunların arasında bir çalışan, şirketten gizli oyuna kendi yamasını yapıp kendi evrenini yaratıyor. Devamı hakkında bilgi vermeyeyim, spoiler olur 🙂

4. Sezon 2. Bölüm Arkangel (10 / 9)

Arkangel, yine bir teknoloji firmasının henüz test aşamasında olan ürünüdür. Çocuklara vurulan aşı ile aşılanan çocuk tamamen annenin gözetiminde olur. Annenin gözetiminde olan çocuk, kendi sorumluluklarını kendi başına yapamaz, hep annesi yanında olur. Çocuğun gözüne bağlanıp annesine verilen tabletten çocuğunun gördüğü her şeyi annesi de uzaktan görür. Çocuğun kalbi hızlandığında uyarılar falan gelir. Ama anlatılmak istenilen konu gerçekten çok önemli. Hem sansürün saçmalığı hem de ebeveynlerin çocuklarını durmadan gözetmesinin aslında kötü bir şey olduğunu vurgulamak istemişler.

4. Sezon 3. Bölüm Crocodile (10 / 10)

Aslında küçük olay olsa bile her şeye yalan uyduran insanların izlemesi gereken bölüm. Bölüm başladığında arabada giden 2 çift var ve önüne bakmadan araba içinde dans ediyorlar. Birden bir yolda bisikletle giden vatandaşa çarpıyorlar ve olaylar burdan gelişmeye başlıyor. Yalanlar ve yıllar sonra hissedilen pişmanlık, insanı ne kadar kötü duruma, sonu gelmez bir yere getiriyor bu bölümden anlıyoruz.

4. Sezon 4. Bölüm Hang The DJ (10 / 9)

Bu bölümde tinder gibi tanışma uygulaması ele alınmış. Eğer bu tarz tanışma uygulamaları gerçekte işlenseydi ne olurdu? isimli çalışma gerçekten çok başarılı. İnsanları birbiriyle eşleştire eşleştire kişinin karşı cinsten kimle birlikte olursa daha iyi olacağını belirliyor. Fakat doğru kişiyi bulana kadar bir çok insanla eşleşiliyor ve test ediliyor. En sonunda da doğru eş bulunuyor. Daha fazla anlatırdım ama biraz spoiler’a girer. Bence hiç düşünmeden izleyin derim.

4. Sezon 5. Bölüm Metalhead (10 / 8)

İnsansı robotlar günümüzde iyice gelişmiş durumda. Hareket edebilen, kendi kendine düşünüp olaylara müdahale eden bir çok robot çağımızda yerini almış durumda. Metalhead bölümü bu sezonun en sevilmeyen bölümü olmuş. Neden bilmiyorum ama benim hoşuma gitti şahsen. Metalhead bölümündeki dünyada artık insanlar azınlık durumda, robotlar üst planda kalmış. Dünyanın her yerinde robotlar yer alıyor. Bölümün başında 3 kişiyle bir depoya giriliyor ve bir cihaz araştırılırken yanlışlıkla bu yokedici robotlara rastlıyorlar. Robot, 2 kişiyi öldürürken diğer kişi robotu bir süreliğine atlatmayı başarıyor.

4. Sezon 6. Bölüm Black Museum (10 / 9)

Sezonun son bölümü olan Black Museum, resmen inception yaşattı. Bölüm içinde bölüm bulunuyor. Bu bölümü izlediğinizde sanki 3-4 tane film izlemiş gibi oluyorsunuz. Hepsinin de amacı teknolojinin insana verebileceği kötü yanları anlatmak. Bir müzeci, o güne kadar yaşanmış tüm teknolojik yaşanmış suçları müzede hatıra olarak sergilemeye başlar. Sergiyi gezen kadına her şeyi anlatmaya başlar.

Share.

About Author

Kişisel bloguma hoşgeldiniz. Umarım paylaşımlarım yararlı olmuştur. Yorum atmayı unutmayın :)

Leave A Reply