Birleşik Krallık Ekonomik İşler Komitesi, perakende CBDC beklentisiyle ikna olmadı

Birleşik Krallık’ın ekonomik çıkarlarını temsil eden bir soruşturma yönetim organı olan Lordlar Kamarası Ekonomik İşler Komitesi, resmi bir rapor yayınladı. bildiri devlet tarafından verilen bir merkez bankası dijital para biriminin (CDBC) uygunluğunu değerlendirmek.

52 sayfalık yayın, “Merkez bankası dijital para birimleri: bir sorun arayışında bir çözüm mü?” başlıklı, yerel CBDC çabalarıyla ilgili bir dizi alanı kapsıyor ve düzenli olarak şunlara atıfta bulunuyor: İngiltere Merkez Bankası tarafından kurulan ön araştırma görev gücü ve HM Hazinesi Nisan 2020’de.

Finansal uzmanlar, seçkin kurumlardan üniversite profesörleri, büyük şirketlerin genel müdürleri ve ayrıca tüm kuruluşlar dahil olmak üzere 50’den fazla kişi, dijital bir varlığın fizibilitesi ve nüansları hakkında yazılı ve sözlü formatlarda danıştı. panel tartışmaları, duruşmalar ve çevrimiçi sunumlar yayınlanmasından önceki aylarda.

Andreessen Horowitz, Blockchain Association ve Crypto UK yazılı değerlendirmeler sunarken, Visa Europe CEO’su Charlotte Hogg, İngiltere Bankası Başkanı Andrew Bailey, Ripple ve Standard Chartered sözlü hesaplar sağladı.

Raporun ezici sonucu, jeopolitik etkiler, Meta’nın geniş kullanıcı ağı, Çin’in de dahil olmak üzere bir dizi soru ve zorluğun hala ön planda olduğunu savunarak, Birleşik Krallık’ın CBDC alanında ilk hamle avantajı için çaba göstermesine acil ihtiyaç olmadığını belirledi. yenilik ve siber güvenlik, diğerleri arasında “savunmasız tek bir başarısızlık noktası” haline gelebilir.

Ayrıca, yanlış planlama ve dikkatsiz güvenlik önlemlerinin, varlığın altyapı tasarımına ve kamusal alanda kullanım amacına bağlı olarak “geniş kapsamlı sonuçlar” doğurabileceği ve “önemli riskler oluşturabileceği” belirtildi.

Drumlean’lı Lord Forsyth’in başkanlık ettiği 13 üyeli komite şu sonuca varmıştır:

Bir CBDC, anlaşma hızı ve daha ucuz ve daha hızlı sınır ötesi ödemeler konusunda bazı avantajlar sağlayabilirken, finansal istikrar ve mahremiyetin korunması için önemli zorluklar ortaya çıkaracaktır.”

Çin hakkında konuşan komite, geleneksel ekonomik altyapı ile rekabet etme ilerlemelerinin “ABD dolarının yaptırım kaldıracını aşındırabileceğini ve ekonomik yaptırımlardan kaçmak isteyen ülkelere SWIFT gibi ABD dolarının egemen olduğu sistemleri atlamasına yardımcı olabileceğini” kaydetti.

İlişkili: İngiltere Hazinesi ve merkez bankası, potansiyel olarak 2030 yılına kadar piyasaya sürülecek olan CBDC’ye danışacak

Ayrıca, bunun Avrupa piyasalarında, özellikle İngiliz sterlini ve euro’nun gücü ve benimsenmesi açısından daha geniş sonuçları olabileceğine dair endişeleri de dile getirdi.

Birleşik Krallık, yönetişim, mahremiyet, güvenlik ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili küresel standartlar ve kuralların Birleşik Krallık ve müttefiklerinin ulusal çıkarları ve değerleri ile uyumlu olmasını sağlayarak en uzun vadeli faydayı elde edecektir.

İngiltere Merkez Bankası ve HM Hazinesi tarafından denetlenen Ortak Görev Gücü’nün, daha önce bu on yılın ikinci yarısında dijital bir poundun sanal dolaşıma girebileceğini belirtmiş ve bulgularını bu yıl içinde yayınlaması bekleniyor.

Lordlar Kamarası komitesi, Ortak Görev Gücü’nün sonuçlarını takiben “Parlamentonun herhangi bir nihai karar üzerinde oy kullanma fırsatına sahip olması gerektiğini” belirtti ve konuyu daha fazla araştırmak için 10 puanlık bir kamuoyu anketi yayınladı.