Bir Tonga lordu finansal güvenlik için planlar yapıyor

Tonga Parlamentosu’nun eski bir üyesi, Bitcoin yapma teklifinin arkasında (BTC) El Salvador’un ayak izlerini takip eden küçük Pasifik ülkesi Tonga’da yasal ihale. Mayıs ayında Parlamento’da oylanacak ve ilk işaretler cesaret verici.

Lord Fusitu’a, Mataʻiʻulua ʻi Fonuamotu, Cointelegraph’a Tonga’da zenginlik yaratmak için devlet tarafından işletilen volkan madenciliği tesislerini kullanma planlarının devam ettiğini söyledi.

Tonga’da 21 volkan var. Bu da her 5.000 kişi için bir yanardağ anlamına geliyor” dedi. Ailesinin kalıtsal toprak hakları sayesinde kendisinin de bir yanardağı var.

Önerilen Bitcoin madencilik operasyonları, güç üretmek için volkanların jeotermal enerjisini kullanacak.

“5.000 kişiye hizmet vermek için iki megavat elektrik gerekiyor. Böylece 40.000 megavat tüm ulusal şebekeye hizmet edecek. Lord Fusitu’a, her yanardağ her zaman 95.000 megavat üretir ve çok fazla yedek kalır” diyor.

“Her aileye hash kulübeleri vereceğiz. Ancak bu sadece 20.000 birim, çünkü sadece 20.000 aile var.”

Her bir yanardağın, Tongan hükümeti tarafından her aileye “hediye” edilmek üzere her gün 2.000 $ Bitcoin üretebileceğini öne sürüyor.

120.000 kişilik bir Ada için, ölçek ekonomileri önemlidir ve ortalama bir insan büyük fayda sağlar.

Aile Bitcoin karma kulübeleri:. Kaynak: Lord Fusitu’a

Tonga’nın operasyonu inşa etmek için kablolama için 26 milyon dolara ihtiyacı var, ancak Dünya Bankası Tonga’nın bu fon için teminata sahip olmadığını söyledi.

Yine de Tonga, En Az Gelişmiş Ülkeler hibesi yoluyla parayı toplamayı başardı. Lord Fusitu’a’nın yerel siyasetteki etkisi ve kendisinin bir yanardağa sahip olduğunu iddia etmesi gerçeği göz önüne alındığında, onu başarabilirdi.

Lord Fusitu’a ayrıca madencilik teknolojisi için ücretsiz bir teklif için pazarlık yaptığını iddia etti, ancak anlaşmanın şartlarını açıklamadı. Bitmain gibi Çinli şirketler bu alanda çok fazla pazar payına sahip. Çin’in son yasağından gelen mülteci madencilik operasyonlarının Tonga’ya yönelmesi de mümkündür. Şimdilik, bu bir sır olarak kalıyor.

“Bir ulus-devlet için matematik değişmez. En uygun durum, bir devletin kendi madenciliğine sahip olmasıdır.”

İlişkili: Eski milletvekili, Tonga’nın El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale haline getiren faturasını kopyalayacağını söyledi

Lord Fusitu’a kimdir?

Bir zamanlar politikacı olmadan önce avukat olan Lord Fusitu’a, Tonga soylularının bir üyesidir.

Tonga, Güney Pasifik’te kalan bir yerli monarşiye sahip tek ülkedir. Commonwealth’in bir üyesi olmasına rağmen, bu 1970 yılında kendi isteğiyle yapıldı. Tonga, tarih boyunca emperyal ulusların baskılarına rağmen hiçbir zaman sömürgeleştirilmedi.

Lord Fusitu’a, özellikle Tonga’nın COVID-19 nedeniyle sınırlarını kapatmasıyla, ciddi tıbbi durumlar nedeniyle operasyonlardan kurtulduktan ve Yeni Zelanda’da üç yıl yaşadıktan sonra Kasım 2021’de Milletvekili olarak görevinden ayrılmaya karar verdi. Ancak, kuzeni Tonga Parlamentosu’ndaki yerini aldı, bu nedenle Lord Fusitu’a’ya göre, yerel yasama gündemi değişmeden kaldı.

Yaralanma nedeniyle iki klinik ölüm, iddialı gündemini bilgilendirdi. Yolsuzlukla mücadele mevzuatı ve cinsiyet güçlendirme ve iklim değişikliği politikalarını içeren Küresel Yolsuzluğa Karşı Parlamenterler Örgütü.

Cointelegraph ile konuştuğunda ve bir dizi ameliyattan beri olduğu gibi, gömleksizdi ve klanının dövme tarihinin bin yılını betimleyen dövmelerle kaplıydı (Kaptan Cook tarafından bozulmuş bir Tonga kelimesi).

Lord Fusitu’a, 2013’ten beri “Bitcoin’e tek adam” oldu, ancak “dış görünüşün sizi aldatmasına izin vermeyin”: Kodlamaya sekiz yaşındayken başladı.

Hastanede konuşamadığı ya da yutkunamadığı ve yalnızca tutkularını yeniden onayladığında okuyabildiği bir zamandı. Bitcoin hakkında basılı her kelimeyi yeniden okumak.

Lord Fusitu’a, büyük ölçüde havale ödemelerine dayanan ülkesinin neden Bitcoin’i benimsemesi gerektiği konusunda lirik bir şekilde konuştuğu çevrimiçi Bitcoin çevrelerinde çok görünür.

Bu şimdiye kadar tasarlanmış en sağlam para. Dijital kıtlık ve merkezi olmayan dağıtılmış defterin birleşimidir. Gezegendeki en demokratik eşitlikçi para. Sağlam para, şimdiye kadar tasarlanmış en bozulmamış varlık. Yıllık %200 değer artışı var. Bir değer deposu olarak, en yüksek alacaklı varlığıdır. ”

“Fakat El Salvador veya Tonga gibi havale bağımlı bir ülkeyseniz, hayat hemen değişiyor. Bir somun ekmek almak için bir el arabası para birimine ihtiyaç duyduğunuz Nijerya veya Venezüella gibi hiperenflasyonu perişan eden ülkeler için […] dört milyar yoksul insan için bir hayatta kalma mekanizması olabilir” dedi.

plan

Fusitu’a, Tonga’nın ekonomisini işletme şeklini değiştirmeye yönelik dört aşamalı planını Cointelegraph’a açıkladı.

Plan, Tongalılar için Bitcoin havale ödemeleri, Bitcoin’i yasal ihale yapma, Tonga’da Bitcoin madencilik operasyonları kurma ve Tonga Bitcoin ulusal hazineleri hakkında finansal eğitimden oluşuyor.

Planın önemli bir kısmı, ekonomisi büyük ölçüde havalelere bağlı olan Tongalılar için mali eğitim etrafında dönüyor.

Lord Fusitu’a diyor ki gelişmekte olan ülkelerdeki ailelerin, eve havale gönderirken aracılardan çok ihtiyaç duydukları gelirin çoğunu kaybetmesinden bıktı.

Lord Fusitu’a’ya göre, Tonga ulusal ekonomisinin yaklaşık %40’ı, yaklaşık 300.000 denizaşırı işçiden oluşan diasporasından ülkeye geri gönderilen havalelere dayanıyor. Yaklaşık 120.000 kişilik ada nüfusuna para gönderiyorlar. Tonga diasporasında iki kattan fazla nüfus yaşadığından, işçi dövizleri ulusal ekonomi için çok önemlidir.

Tonga’nın “2020’deki GSYİH’si 510 milyon dolardı, bunun %40’ı 200 milyon doların biraz üzerinde. Yani, bunun %30’u veya 60 milyon dolar, yalnızca Western Union’a verilen ücretlerdir.”

Lord Fusitu’a, Western Union’ın sitesindeki bir hesap makinesi bunun için yaklaşık üç Avustralya doları tutarında bir ücret önerse de, Western Union köylülerden %30 komisyon aldığı için, hissiz Bitcoin işlemlerinin herkes için havalelerde %30 artış sağlayacağını savunuyor. aktarma 100 Avustralya doları işlem.

Ancak Lord Fusitu’a, bunun şu gerçeği açıklamadığını söylüyor:

“Web sitesinde gösterilen 100$ üzerinden 2,90$, TÜM havalelerde minimum %10-25 arasında bir minimum ücret olduğunu göstermiyor, nereden gönderdiğinize bağlı olarak bu ücret web sitesinde gösterilmiyor. El Salvador veya Tonga’dan ortalama havaleniz 50$–100$ olduğunda, bu sizin havalenizin büyük bir kısmıdır. Ayrıca, Avustralya doları satın alma, bunun Tongan pa’anga’ya dönüştürülmesi ve TOP’un satın alınması için forex kayması için ücretlendirileceğinizi göstermez.”

Tonga, 2021’de finansal okuryazarlık ve “para nasıl çalışır” eğitim programlarına çoktan başladı ve topluluklara ulaşmak için ekipler gönderildi. “Para nasıl çalışır” tartışması neye benziyor? Basit:

“İnsanlar üç saatlik seyahati ve 20 dolarlık dönüş bileti otobüs biletini anlıyor. Yüksek havale ücretlerini ödemek için bir Western Union’da sırada beklemek. Alacaklarını düşündükleri 100 dolar yerine kasadaki 70 dolar. Ve sonra dilenciler dışarıda oturduğu için dilenci vergisi var. Köye her dönüşte üç saat, dokuz saatlik bir gün yapar, eve yorgun, aç ve havale ücretlerini ve otobüs ücretlerini kaybetmiş olarak gelirsiniz, sadece 100 $ ‘lık orijinal havalenizin 40-50 $’ ını almak için.

İlişkili: Kripto para havaleleri benimsenmeyi görüyor, ancak oynaklık bir anlaşma kırıcı olabilir

Daha da önemlisi, Tonga’da mobil öncelikli internetin yüksek oranda benimsenmesi var.

Lord Fusitu’a, “İnternet bağlantısı olan bir cep telefonu hayatları anında değiştirebilir” diyor. Banka hesabı olmayanlar için “bir cep telefonu ve sıcak cüzdan, onların herhangi bir finansal sisteme ilk katılımlarıdır.”

Moonwallet gibi Müşterinizi Tanımayan cüzdanlar Yardım Edin kimliği olmayanlar. “Bu Bitcoin Bros ile ilgili değil, bu küresel olarak milyarlarca banka hesabı olmayan yoksul insan için geçerli bir mekanizma. Yıllık havalelerde kaybedilen 700 milyar dolarlık 200 milyar dolarlık ücret, dünya çapında ortalama bir aileye zarar veriyor.”

Ayrıca, 2005 yılında Tongan, yoksulları daha da cezalandıran bir gelir vergisi yerine %15’lik bir tüketim vergisi (GST) uygulamaya koydu. Bitcoin benimsenirse, ortalama Tongalıların cebinde daha fazla para – ve Western Union için daha az – tüketim vergisi yoluyla hükümetin kasasına da fayda sağlayacaktır.

Lord Fusitu’a ayrıca Tonga dilinde haftalık Bitcoin temelleri görüşmeleri sağlar.

Yasal ihale faturası

Lord Fusitu’a, yayınlanmadan önce El Salvador’un Bitcoin faturasını yasal ihale olarak gördü ve “hemen hemen bir karbon kopyasını” geçirmeye çalışıyor.

Tonga’nın faturası Temmuz 2021’den beri hazır ve Bitcoin’i Tonga’nın para birimi paʻanga ile birlikte yasal ihale haline getirecek.

El Salvador’un tartışmalı Bitcoin Yasası’nın 7. maddesi gibi, tasarı da teklif edildiğinde Bitcoin’i kabul etmeyi zorunlu hale getirecek.

Tasarı, Mayıs 2022’deki bir sonraki parlamento oturumunda masaya yatırılacak. Tasarının kabul edilmesi için 26 üyeden en az 14’ünün meclis çoğunluğunun onayı gerekecek.

Dokuz parlamento üyesi, “bir blok halinde oy veren” ve güya “her zaman” Fusitu’a’nın liderliğini parlamentodaki tek avukat ve vekil olarak takip eden kalıtsal lordlardır. Diğer üç seçilmiş üye Bitcoin’e maruz kalıyor. On dört oyundan yalnızca ikisine daha ihtiyaç duyulması, başarılı bir çoğunluk oyu makul kılıyor gibi görünüyor.

Lord Fusitu’a, yasa tasarısının yasalaşması durumunda ve ne zaman olursa olsun Tonga diasporasından gelen havalelerde doğal bir artış olmasını bekliyor. Tonga’ya geri gönderilen Bitcoin havaleleri 2021’de zaten bir artış gördü, diyor.

Temel olarak ürün ihracatını korumak için yapay olarak düşük tutan beş para birimine sabitlendi, ancak bu ithalatı pahalı hale getiriyor.

İlişkili: El Salvador: 2021’de Bitcoin Yasası ile nasıl başladı?

Bitcoin Ulusal Hazineleri

Lord Fusitu’a’nın dört noktalı Bitcoin planının son kısmı, Bitcoin’in ulusal hazinelerini enflasyona karşı bir önlem olarak inşa ediyor. Lordun Bitcoin’in faydası hakkındaki düşünceleri, geleneksel ekonomi politikasında tartışmalı olan bu kararı bilgilendirdi.

“Gelişmekte olan piyasalar geleneksel olarak ‘yılda %5 eriyen’ USD, ‘yılda %2-6 oranında değer kaybeden’ altın ve ‘2008’den bu yana negatif getiri’ ABD tahvillerinde tutuyor. Bunu da yapıyoruz. 700 milyon dolarlık ulusal hazinemizi Mart 2020’de BTC’ye taşısaydık, Şubat 2021’e kadar 22,5 milyar dolar değerinde olacaklardı.”

“510 milyon dolarlık 2020 GSYİH ile 22,5 milyar dolar, 11 ayda kazanılan 45 yıllık Tonga ekonomik üretkenliğine eşdeğer” diyor ve ekliyor: “Nayib Bukele Twitter’da ‘dipten satın alıyor’ diye dalga geçtiğinde, demek istediği şu: Her satın alımda ulusal hazinelerini bu üç ölü adamın varlıklarından BTC’ye taşıyor.”

Bukele kararları nedeniyle eleştirildi, ancak bu eleştirinin bir kısmı yönetiminin doğasından kaynaklanıyor. Lord Fusitu’a’nın çok uluslu gruplara katılım geçmişi, ülkesinin ekonomik geleceğini güvence altına almak için uluslararası kuruluşlarla çalışmaya daha yatkın olduğunu gösteriyor.

İleride ne var?

Ama bu kadar açıksa, neden diğer ülkeler onun mantığını takip etmiyor? Lord Fusitu’a, “Mantığı görüyorlar ama eski finanstan para alıyorlar” diyor.

Bir başka Pasifik Adası olan Palau, Ripple’da istikrarlı bir madeni para çıkarıyor. XRP. “Çılgınlar mı? Yaklaşımları daha makul çünkü Ripple ile XRP ile ortaklıklar eski finans raylarını içeriyor.”

Tonga için uluslararası para politikası riskleri devam ediyor. Ekim 2021’de İç Para Fonu, düzenleyiciler finansal istikrarı sağlamadıkça kripto ekosistemlerinin “bankasız” gelişen ekonomilerdeki resmi para birimlerinin yerini alabileceğini kabul eden bir rapor yayınladı. Ama belki de bu, IMF’nin Tonga’ya önem verdiğini gösteriyordu.

Hem yasal ihale hem de Bitcoin madencilik planları konusunda Lord Fusitu’a iyimser. “Bitcoin topluluğu, mazlumun kazandığını görmekten hoşlanıyor.”

Kripto dünyasındaki pek çok kişi gibi, Lord Fusitu’a ya bir dahi ya da harika bir şovmendir. Ya da her ikisi de.