Başkan Biden, Fed valilerinin koltukları için ekonomistleri, denetimden sorumlu başkan yardımcısı olarak Sarah Bloom Raskin’i seçti

Beyaz Saray, eski Fed valisi Sarah Bloom Raskin’i Federal Rezerv denetiminden sorumlu başkan yardımcılığına ve ekonomistler Lisa Cook ve Philip Jefferson’ı yönetim kurulundaki iki boş sandalyeyi doldurmaya resmen atadı.

Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden söz konusu Obama dönemi ekonomi danışmanı ve Michigan Eyalet Üniversitesi öğretim üyesi Cook’un yanı sıra, Raskin’e ek olarak Fed için eski bir araştırma ekonomisti olan Jefferson’ı da yönetim kuruluna aday göstermişti. Jefferson ve Cook, yedi valilik grubundaki boş koltuklardan ikisini alacak, Jerome Powell ve Lael Brainard sırasıyla başkan ve başkan yardımcılığına aday gösterildi.

ABD Başkanı’na göre, üç aday “Fed’e liderlik edecek ve ekonomimizi çalışan aileler için daha iyi hale getirmeye yardımcı olacak deneyime, yargıya ve dürüstlüğe” sahip. Jefferson ve Cook’un ekonomik meseleler üzerinde onlarca yıllık çalışma deneyimine atıfta bulunurken, Raskin’in denetimden sorumlu başkan yardımcısı için “şimdiye kadarki en nitelikli adaylar arasında” olduğunu söyledi.

Federal Rezerv’in yönetim kurulu başkan yardımcısının aksine, denetimden sorumlu başkan yardımcısı, devlet kurumu içinde nispeten yeni bir roldür. Randal Quarles, Aralık ayında Fed yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmeden kısa bir süre önce 2017’den 2021’e kadar dört dönemlik tam yıl için görevde bulunan ilk kişi oldu. Dodd-Frank Wall Street Reformu ve Tüketiciyi Koruma Yasasına göre, geçti 2010 yılında, denetimden sorumlu başkan yardımcısı “Kurulu, mevduat kuruluşu holding şirketleri ile Kurul tarafından denetlenen diğer finans kuruluşlarının denetimi ve düzenlenmesine ilişkin politika önerileri geliştirecek ve bu firmaların denetim ve düzenlemelerini denetleyecektir.”

Görev süresinin dolması ve yönetim kurulu üyelerinin istifa etmesi nedeniyle Federal Rezerv’deki birçok boş pozisyon, Başkan Biden’a kurumun liderliğini sarsma fırsatı verdi. Bu hafta, Fed başkanı ve başkan yardımcısı için seçtiği isimler – sırasıyla Jerome Powell ve Lael Brainard – Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade verdi tam Senato önünde oylama öncesinde. 50’den fazla oy almaları halinde, Powell, Brainard ve Raskin, 2026’ya kadar Fed kurulunun liderliğini yapacak ve Cook ve Jefferson 14 yıl görev yapacak.

İlişkili: Jerome Powell, Fed’in yakında dijital para birimi hakkında rapor yayınlayacağını söylediği için ABD’li milletvekili yaklaşmakta olan kripto mevzuatına işaret ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı üst düzey finansal düzenleyicilerin liderliğindeki önemli bir değişiklik, hükümetin hem kriptoya hem de blok zincirine nasıl baktığı üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Hem Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu hem de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, 2022’de büyük olasılıkla bir sarsıntı görecek. SEC komisyon üyelerinin beklenen ayrılışı Bu ay Elad Roisman ve Haziran ayında Allison Lee. Buna ek olarak, Başkan Biden, CFTC komiseri Dawn Stump’ı Nisan ayında sona ermeden önce yeniden aday gösterme niyetinde olduğunu önermedi.