ABD’li milletvekili, Fed’in CBDC ihraç etme yeteneğini sınırlamayı amaçlayan yasa tasarısı önerdi

Minnesota Temsilcisi Tom Emmer, Federal Rezerv’in potansiyel bir dijital doların ihracında perakende banka olarak hareket etmesini önlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısı sunacağını duyurdu.

Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Emmer söz konusu fatura yasaklamak Fed’in doğrudan ABD’li tüketicilere bir merkez bankası dijital para birimi veya CBDC ihraç etmesini engelledi. Minnesota temsilcisine göre, devlet kurumunun kullanıcıların dijital doların avantajlarına erişmek için hesap açmasını gerektirmesi “Fed’i Çin’in dijital otoriterliğine benzer sinsi bir yola sokacaktır”.

Emmer, “Fed’in perakende banka hesapları sunma yetkisi yok ve olmamalı” dedi. “Ne olursa olsun, Fed tarafından uygulanan herhangi bir CBDC açık, izinsiz ve özel olmalıdır. Bu, herhangi bir dijital doların herkes tarafından erişilebilir olması, herkes için şeffaf olan bir blok zincirinde işlem yapması ve nakit paranın gizlilik unsurlarını koruması gerektiği anlamına gelir.”

ABD’li milletvekili, olası finansal gözetim iddialarına ek olarak, Fed’in CBDC’nin piyasaya sürülmesini çok merkezi olmakla eleştirdi ve kullanıcıların kişisel bilgilerini saldırılara karşı savunmasız bıraktı. Emmer’e göre dijital dolar, finansal gizliliği korumayı, ülkenin itibari para biriminin hakimiyetini sürdürmeyi ve yeniliği teşvik etmeyi amaçlamalıdır.

Tasarının tanıtımı, Jerome Powell’ın Fed’in karar vereceğini söylemesinden sadece bir gün sonra geldi. CBDC’ler hakkındaki raporunu yayınladı birkaç gecikmeden sonra önümüzdeki haftalarda. Senato Bankacılık Komitesi önündeki bir teyit oturumunda, Fed başkanı, Senatör Pat Toomey, Federal Rezerv’in bir perakende banka olarak hareket etme kabiliyetini sorgulamasına da olumlu yanıt verdi.

Toomey, “Bazıları, bildiğiniz gibi, bir merkez bankası dijital dolarının, Amerikalıların bireysel olarak Fed’de perakende hesapları olacak ve Fed’in Amerika için perakende bankacısı olacak şekilde kullanılmasını ve geliştirilmesini savundu” dedi. “Bana öyle geliyor ki, Fed’in tarihinde, deneyiminde, uzmanlığında ve yeteneklerinde Fed’i bir perakende banka haline getiren kesinlikle hiçbir şey yok.”

İlişkili: ABD’li milletvekilleri, altyapı yasasından kripto raporlama gereksinimini ‘düzeltmek’ için yasa tasarısı sunuyor

Emmer daha önce dijital varlıkların düzenleyici netliği ABD’de yasama yoluyla, Mayıs ve Temmuz 2021’de faturalar çıkarılıyor. O ve diğer milletvekilleri de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kararını sorguladı bir Bitcoin’i onaylamamak (BTC) doğrudan SEC başkanı Gary Gensler’e hitap eden borsada işlem gören fon.