ABD enflasyonu Aralık ayında %7’ye ulaştığında Bitcoin 44.000 $’a yükseldi

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan son rakamlar göstermek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Aralık 2021’de %7’ye ulaştı.

Bitcoin (BTC), Çarşamba günü 41.000 dolardan 43.000 dolara kadar olan en düşük seviyelerden 2.000 doların üzerinde dalgalanarak duyurudan önce dalgalıydı. Rakamların açıklanmasının ardından fiyat yükselişini sürdürdü ve 44.000$’a ulaştı.

Duyurudan önce, Twitter spekülasyonlarla doluydu. Bir Twitter anketine göre, Coin Bureau’nun 580.000 takipçisinin %53’ü beklenen TÜFE’nin %7’lik enflasyon tahminini aşması.

Makroekonomik uzman ve kripto para falcısı Lyn Alden para peşindeydi.

Fed’in son 10 yıldaki enflasyon grafiği ufuk açıcı. Gri ile işaretlenen pandemiden bu yana, enflasyon seviyesi baş döndürücü bir tırmanışa başlamadan önce %7’ye düştü.

İlişkili: Bitcoin çöküyor mu? Uzman, daha yüksek enflasyonun BTC fiyatını 30 bin dolara çıkarabileceği konusunda uyardı

Castle Island Ventures’ın Nic Carter’ı, veri güncellemesinden önce daha istekliydi. Enflasyonun daha da artması beklentisiyle, şaka yaptı “TÜFE çift haneli rakamlar basarsa enflasyonistlerle başa çıkmayı dört gözle beklediğini” söyledi.

Enflasyon oranları, dünyadaki gelişmiş ülkeler için, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri için büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Yüzde yedi, 1980’lerden bu yana en yüksek enflasyon oranı.

S&P gibi geleneksel piyasalar %0,36 artışla yeşilde başladı, BTC eylem sırasında %2,8 arttı.